Interpreatare ASLO naravas si VSH mic

15-09-2007
lazarmaria
Nu este medic/terapeut
lazarmaria
Buna. as dorii si eu o interpretare a analizelor mele. Am 16 ani.
Am urmat tratament cu moldamin 1 an jumatate cu pauze tot la 3 luni, pana in august 2006, pentru ca aveam ASLO crescut 600 - 400 - 800 - 500 - 400 - sub 200. am fost diagnosticata cu streptococ in periaoada accea.

Acum am repetat analizele si mi-a iesit ASLO 575, si un VSH care pe mine ma sperie 3-12 (valori normale 5-25). Ca total 4.48 (4.5 - 5.3), Mg 1.49 (1.9-2.5).
Ce altceava imi puteti recomanda pt acest VSH ? ce alte analize sa mai fac? am intels ca un VSH asa mic ar putea sa fie de la boli alegice dar nu e cazul.
Inafara de moldamin ce as putea sa mai iau ca sa scap odata de acest ASLO naravas.

va multumesc mult
3 comentarii
0
19-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
VSH-ul nu e chiar de speriat, dupa parerea mea e in limite normale corespunzatoare varstei.
Calciul si magneziul sunt scazute, medicul de familie v-ar putea recomanda un preparat cu magneziu, calciu si vitamina D3.
Tratamentul pentru ASLO naravas ramane Moldaminul, insa, exista cazuri in care ASLO este crescut la purtatori sanatosi de streptococ.
Numai bine!
0
19-09-2007, ora 00:00
lazarmaria
Nu este medic/terapeut
lazarmaria
multumesc mult pentru raspuns
0
05-03-2010, ora 19:28
elenaadriana
Nu este medic/terapeut
elenaadriana
buna seara ! am 16 ani si 9 luni si am urmatoarea problema. in iunie 2008 am fost internata in spital pt ca aveam infecit la una din amigdale belgmon, am facut tratament si s-a rezolvat sau asa parea k s-a rezolvat. in iuni 2009 am fost internata din nou aceiasi problema flegmon. aslo a fost de 337. dupa o luna am facut operatie si am scos amigigdalele aslo 760 am facut moldamin. in luna decembrie am facut aslo de 3 ori la diferenta de 3 zile la unul a iesit mi-a iesit aslo 800 iar la celelale doua 400. am continuat cu moldamin.in luna martie am facut asloa la 2 laboratoare la dif de 10 minute la unul a iesit 658iar la altul 751. sunt distrusa nu mai inteleg nimik ma puteti ajuta?multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: