Interpretare analiza urina copii

20-05-2013
Gallov Timmy
Nu este medic/terapeut
Gallov Timmy
Buna ziua. Fetita mea de 4 ani se plange de cateva zile ca are mancarimi in zona genita. (nu e iritata, nu urineaza mai des, doar mancarimi)
I-am facut niste analize de urina si mi-au iesit urmatoarele rezultate care ma ingrijoreaza.
Hematii 10-12 decolorate+ colorate frecvente microcristale de oxolati de calciu.
(restul sunt negative sau cu o valoare OK)
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea acestor rezultate !
3 comentarii
0
20-05-2013, ora 20:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergeti la urolog sau medicul de familie cu rezultatul. Se pare ca fetita elimina "nisip", asta inseamna microcristalele de oxalati. E foarte bine ca elimina fara durere sau usturimi. Dar e bine sa faca si o ecografie sa se vada daca mai are, cum sunt rinichii, vezica urinara. Si medicul o sa va indice si ce alimente sunt de evitat pentru a nu mai predispune la formarea acestor calculi (nisip, petre).
Sanatate!
0
20-05-2013, ora 20:37
Gallov Timmy
Nu este medic/terapeut
Gallov Timmy
Va multumesc frumos pentru raspuns. Vom vizita medicul de familie saptamana aceasta ( asteptam sa ne programeze si pt vaccinul de la 4 ani).
0
21-05-2013, ora 10:07
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
hematiile pot sa apara in caz de infectie urinara, iar oxalatii apar in urina celor care consuma alimente gen cola, cacao, ciocolata si produse care contin astfel de ingrediente
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: