interpretare analize

02-02-2008
ramonikka
Nu este medic/terapeut
ramonikka
Buna ziua,
v-as ruga sa-mi interpretati si mie analizele deoarece pot spune ca nu prea ma simt deloc bine, am ameteli, sunt slabita, vad puncte negre, ma inteapa foarte rau in partea stanga sub coaste. Uneori nu pot sta mult in picioare nici chiar 10 minute iar in urma cu o luna mi-a fost atat de rau incat mi-a amortit gura si mana dreapta, aproape ca nu le mai puteam misca.Aceste senzatii nu tin mult totusi.Rezultatele pe care le-am obtinut la analize sunt urmatoarele:
eritrocite 4.82;
hemoglobina 13.9;
hematrocit 40.1;
volum eritrocitar mediu 83.2;
hemoglobina eritrocitara medie 28.8;
concentratia de hemoglobina eritrocitara medie 34.7;
latimea ditributiei eritrocitelor 12.7;
leucocite 6.6;
neutrofile 61.6;
eozinofile 1.1;
bazofile 1.7;
limfocite 29.3;
monocite 6.3;
neutrofile 4.1;
trombocite 246
volum trombocitar mediu 8.3
trombocitocrit 0.20
latimea distributiei trombocitelor 18.4.

Mama mea are 54 de ani si de la 42 de ani a intrat la menopauza, insa cam de 3 are bufeuri, in momentele cand e agitata, nervoasa sau cand intra in panica si transpira foarte mult.V-as ruga sa-mi spuneti ce tratament ar putea urma, ce alimente sa evite daca acestea influenteaza in vreun fel.

Va multumim
multa sanatate
1 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Analizele dvs. sunt destul de bune, insa ar fi util sa faceti o dozare a calciului total, calciului ionizat, magneziului in sange, pentru ca simptomele descrise sunt frecvent date de tetanie. In functie de rezultat, tratament de lunga durata cu Cal-C-Vita sau Berocca.
Pentru mama dvs. exista suplimente pentru menopauza de tipul hormonilor vegetali (Klimactoplant) sau a preparatelor din plante (Femicur) eventual in asociere cu Calmogen, sau anxiolitice de zi tip Xanax.
Daca simptomele persista, dupa un control ginecologic, se pot prescrie plasturi cu estrogeni, pentru o durata de timp limitata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.