interpretare analize

04-10-2008
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Buna ziua!recent am facut niste analize si mi a iesit MCHC ridicat, iar RDW-SD scazut.imi poate spune cineva despre ce e vorba?multumesc
6 comentarii
0
23-12-2008, ora 14:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua! Ar fi fost perfect daca ati fi scris si valorile analizelor, dar nu-i nimic le consider doar mai mari decat limita normala superioara.

MCHC inseamna in engleza Mean Corpuscular hemoglobin concentration - concentratia medie a hemoglobinei eritrocitare.
In general, MCHC are importanta in evaluarea raspunsului clinic al unei persoane care sufera de anemie sau care este suspecta de un anumit tip de anemie. MCHC scade in anemiile feriprive, talasamie, pierderea conica de sange si creste semnificativ in sferocitoza (defect membranar al eritrocitelor, care determina anemie hemolitica). Dvs. ati spus ca MCHC este ridicat dar nu ati precizat exact valoarea.

RDW-SD inseamna in engleza Red Cell Distribution Width - variatia in volum a eritrocitelor (celulele rosii)
In acest caz, valoarea este scazuta, ceea ce demonstreaza faptul ca suferiti de un fel de defect eritrocitar intracorpuscular.

Va rog sa consultati un medic internist pentru o consultatie amanuntita, pentru ca sunteti clar suspecta de o forma de anemie.

Nu va ingrijorati ca nu este vb dsp nimic care sa nu poata fi tratat; daca doriti va pot recomanda un medic internist foarte bun, dar sa stiti ca locuieste in Bucuresti!

Numai BIne si Multa Sanatate! Sarbatori Fericite!
0
25-12-2008, ora 12:58
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Buna ziua!
MCHC e 36, 3.valorile normale sunt intre 31-35.
Iar RDW-SD e 36, 1. Valorile normale sunt intre 37-54.
Va multumesc pt raspuns!
Craciun fericit!
0
25-12-2008, ora 13:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna! Multumesc pt valori...daca sunt reale (cand spun reale ma refer strict la veridicitatea valorilor si la cat de bun este laboratorul de analize medicale) atunci suferiti de o forma de anemie care trebuie investigata de un medic internist!

CRACIUN FERICIT!
0
03-01-2009, ora 18:12
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Buna ziua!
analizele sunt facute la un laborator cu plata.un control de rutina...Medicul la care am mers mi a zis ca nu e nimic dar nu a vrut sa mi dea nici o alta explicatie.De aceea am indraznit sa intreb pe Forum.cred ca mai bine ar fi sa fac un alt set de analize si poate sa merg la un alt medic.
Va multumesc mult pt timpul acordat!
multa sanatate!
Un an nou cat mai bun!
0
03-01-2009, ora 19:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Imi cer mii de scuze, acel medic este total paralel cu medicina interna!
Din analizele pe care vi le-am interpretat (daca sunt corecte!), aveti clar o problema anemica!
Sa dea Dumnezeu sa nu am dreptate!

Un an nou fericit si multa sanatate!
0
25-06-2015, ora 01:51
mihail sebastian
Nu este medic/terapeut
mihail sebastian
Buna seara, mi-am facut niste analize si mi-a iesit asa: volum eritrocitar mediu scazut(76.4)-minima laboratorului e de 80
Concentratia hemoglobinei medie/eritrocite usor crescuta(36.4) maxima laboratorului e de 36. Medicul mi-a prescris
Tot'hema, dar eu am sideremia normala. Sa il iau sau sa consult alt medic? va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.