interpretare analize

05-03-2010
petras
Nu este medic/terapeut
petras
volum mediu trombocitar 10, 62fL
latimea distrib.trombocitare 19, 25%
magneziu 2, 75mg/dl
urobilinogen 0, 1mg/dl
analizele sunt ale unui copil in varsta de 11ani.
3 comentarii
0
05-03-2010, ora 21:58
Sanyi 1
Nu este medic/terapeut
Sanyi 1
Buna seara.
Am si eu o rugaminte pentru dumneavoastra domnule Dr.
Sotia mea a facut niste analize in luna noiembrie 2009, de sange si de urina, rezultatele care nu erau bune era la "biochimie":
Leucocite.100
HEmatii.25

Sotia mea s-a dus cu rezultatul la domnul Dr. si a fost trimisa sa faca o analiza genicologica, analizele si diagnosticul a fost:
Calpite atrofica.
La examenul de laborator scrie cu litere mari "ASCUS"
Ia recomandat un tratament cu "Colpotrophine"
Am repetat analiza din urina acum la inceput de Martie si rezultatul este:
Leucocite.500
Hematii.25

Explicatiile nu prea sunt pe intelesul nostru, ceva de genul "infectie urinara, un microb care nu vrea sa dispara.
Tratamentul acuma este "Ciprolen" ( Clorhidrat de ciprofloxacina).
Nedumerirea noastra este urmatoarea: De unde vine infectia urinara si daca rezultatul "leucocite" are legatura cu "ASCUS", ce este una si ce este alta.
Va multumesc anticipat pentru timpul dumneavoastra.
0
06-03-2010, ora 07:11
atoncian
Nu este medic/terapeut
atoncian
In urma unei biopsii de formatiune tumorala baza limba sunt urmatoarele rezultate:
1. Histopatologic: Fragment de tesut limfoepitelial (baza limba) cu acantoza si papilomatoza la nivelul epiteliului scuamos de acoperire, hiperplazie limfoida difuza cu ascensionare intraepiteliala si eroziuni;
2. Imunohistochimic: Ck34beta E12 pozitiv in epiteliul scuamos; L26/CD20 pozitiv in frecvente limfocite dispersate; CD3 pozitiv in frecvente limfocite dispersate; CD68 pozitiv in macrofage; Ki67 pozitiv in celulele bazale ale epiteliului scuamos;
3. Concluzii: Aspectul histopatoplogic si tehtele imunohistochimice pledeaza pentru natura reactiva a leziunii.

Rog o interpretare oncologica (tumoare benigna sau maligna) si sfaturi privind tratamentul de urmat (variante).

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
0
06-03-2010, ora 20:56
simonapop21
Nu este medic/terapeut
simonapop21
sunt operata de neoplasm mamar in dec.2007si mi-am facut urmatoarele analize:
-lactatdehidrogenaza-162u/l, limfocite-24, 3%, glucoza- 101mg/dl, colesterol total-204mg/dl, trigliceride 175mg/dl
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.