interpretare analize

03-02-2012
elena dedu
Nu este medic/terapeut
elena dedu
buna ziua, as dorii si eu interpretarea urmatoarelor analize pt hemoleucograma valorile sunt : *wbc 7.57, *neu 4.81, *lym 1.84, *mono 0.593, *eos 0.252, *baso 0.074, *neu% 63.5, *lym% 24.4, *mono% 7.83, *eos% 3.33, *baso% 0.98, *rbc 4.35, *hgb 8.56, *hct 26.4, *mcv 60.6, *mch 19.7, *mchc 32.4, *rdw 15.6, *plt 246, *mpv 9.86, *pct 0.243, *pdw 17.7, pt hematologie :inr-1.26, biochimie creatinina 0.5, bilirubina totala 3, glucoza 66.38, mai am facut recent cateva analize care sunt: proteina c -val52.34, antitrombina 3-val79.99 si proteina s -val 52.98, doresc sa precizez ca sunt insarcinata in 11 saptamani si as vrea sa stiu ce reprezinta aceste analize si care sunt cauzele lor, ast rasp urgent sunt foarte ingrijorata pt mine si pt bebe, va multumesc!
4 comentarii
0
03-02-2012, ora 18:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Un raspuns mai exact veti primi de la medicul care a recomandat aceasta serie de analize.
Ati pierdut vreo sarcina pana acum? Aveti momentan vreo problema pentru care primiti tratament anticoagulant?
Hemoleucograma arata ca sunteti anemica insa nu stiu daca este vorba chiar de o anemie legata de sarcina pentru ca aveti un numar normal de hematii, insa acestea sunt mici ca dimensiuni si concentratie de hemoglobina; ar trebui sa faceti si un frotiu sanguin pentru morfologie eritrocitara si macar o sideremie, dupa care trebuie vazut daca e o anemie prin lipsa de fier sau e o problema genetica sau de alta natura (va stiati cu anemie inainte de sarcina?).
Bilirubina este crescuta, trebuie vazut pe seama carei fractiuni a aparut aceasta crestere, bilirubina directa sau indirecta.
Activitatea scazuta la proteinele C si S poate determina tulburari de coagulabilitate ce nu sunt bune nici pentru dvs., nici pentru bebe.
In afara sarcinii ati mai facut astfel de analize, daca da, erau normale sau exista o anumita problema de mai mult timp?
0
03-02-2012, ora 18:05
elena dedu
Nu este medic/terapeut
elena dedu
am pierdut o sarcina la inceputul anului trecut pt care am facut un tratament, anemie am avut de cand ma stiu dar niciodata nu am tinut un tratament pe timp indelungat iar analize am mai facut dar au iesit ok restul mai trebuie sa-mi iasa factorul v care mai dureaza cateva zile in plus, oricum va multumesc din suflet pt raspuns, m-am mai linistit un pic chiar dak o sa stau cu sufletul la gura pana o sa ma intalnesc cu doctora mea pt a-mi da explicatii la analizele facute.
0
03-02-2012, ora 18:20
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Cel mai probabil va trebui sa faceti investigatii mai amanuntite, in primul rand pentru anemie (sa nu fie vorba de o talasemie minora, situatie in care nu puteti lua suplimente cu fier!!!!), de vazut daca bilirubina crescuta are legatura cu acest tip de anemie sau nu si de investigat tulburarea de coagulare.
Toate acestea trebuiesc puse la punct pentru a primi eventual un tratament care sa ajute la mentinerea sarcinii in conditii optime.
Va doresc multa sanatate si sa duceti sarcina cu bine pana la capat!
0
05-02-2012, ora 12:47
eminovici
Nu este medic/terapeut
eminovici
buna ziua, am facut niste analize uzuale printre care si hemograma cu formula leucocitara, au iesit bune, insa fractia reticulocitelor imature nu a iesit ok!valoarea este 20.1(stiam ca trebuie sa fie intre 2.3 si 13.4! deci este peste valoarea normala, care credeti ca este cauza?si la ce trebuie sa ma gandesc, sa ma ingrijorez?multumesc anticipat pentru eventualul raspuns...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •