Interpretare analize

14-03-2012
gambino
Nu este medic/terapeut
gambino
In urma unui contact sexual protejat am avut ghinionul de a mi se rupe prezervativul si pt linistea mea personala mama decis sa merg la un laborator sa imi fac o analizele neavand secretie uretrala asistenta mia introdus un betisor cu vata circa un cm pe uretra dupa 3 zile mam dus dupa rezultate care aratau cam asa : cultura microbana pozitiva pt streptococ alfa -hemolitic. Cultura microbiana negativa pt streptococ hemolitic grup b, staphylococuc auerus, enteroccus spp, neisseria gonorrhea, haemophiluss spp. Cultura fungi negativa
Ex microscopic albatru metil : celule epiteliale plate -rare, leucocite polimorfonucleare-rare, flora microbiana cocica -saraca
Ex microscopic gram : celule epiteliale plate-foarte rare, celule rotunde spermatice -foarte rare, leucocite polimorfonucleare -rare, flora microbiana - rari coci gram pozitivi dispusi in diplo cu dispozitie extracelulara, levuri - absente !
1 comentarii
0
03-04-2012, ora 23:54
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Rezultatul culturii este discutabil. Nu ma refer la faptul ca a crescut un streptococ alfa-hemolitic, ci la faptul ca exista posibilitatea ca acesta sa fi fost angrenat pe tampon in timpul recoltei, de pe tegumentele invecinate. Daca ar fi fost vorba de o uretrita ati fi prezentat cat de cat o secretie si, mai mult decat atat, ati fi avut reactie inflamatorie (frecvente leucocite polimorfonucleare).
Din punctul meu de vedere nu este vorba de o infectie, probabil ca medicul care va trateaza a luat in calcul toate datele.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.