Interpretare analize

29-08-2014
Sandra22
Nu este medic/terapeut
Sandra22
Buna ziua,

Numele meu este Alexandra, am 20 de ani si de curand and fost la un centru medical pentru a efectua analize avand in vedere ca eu nu prea dau la medic fiind fricoasa. Am primit rezultatele si din ce vad eu, sunt foarte proaste. Vreau sa precizez ca am fost operata de apendicita la varsta de 13 ani.

Biochimie: Bilirubina directa trebuia sa fie mai mica de 0.2 si mi-a iesit chiar 0.2 ; Colesterol LDL 103 mg/dL si optim era 100.

Hematologie: Numar leucocite: 10.71 mii/uL ( in mod normal 4-10); Numar eritrocite: 5.13 mil/uL (in mod normal 3.8-5.1); Volum eritrocitar mediu{VEM}: 78.4 fL.( in mod normal 81-100); Hemoglobina eritrocitara medie{HEM}: 24.8 pg/cell (in mod normal 27-34); Concentratie medie a Hb/eritrocit: 31.6 g/dL ( in mod normal 32-36); Largimea distributiei eritrocitare: 15% (in mod normal 11.6-14.8%)

Microbiologie: Antigen Helicobacter pylori din materii fecale : Pozitiv ( in mod normal negativ)

Urina biochimie: Leucocite (esteraza granulocitara) : 25/uL ( in mod normal negativ)

Urina sediment: Leucocite: 5-15 /hpf ( in mod normal 1-4).

Am scris doar rezultatele care nu erau in barem.Daca ma poate ajuta cineva si are nevoie de mai multe informatii, va rog frumos.

Deasemenea, ieri am fost la ginecolog sa spun ca am infectie. Doctorul plecase inainte si s-au 'revansat' cu un Papanicolau gratuit, facut de asistenta lui si mi-a spus ca am o infectie destul de urata.

Multumesc, astept raspunsurile dvs.
O zi frumoasa
1 comentarii
0
02-09-2014, ora 21:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratezi infectia genitala, mai stai o saptamana doua ca sa fii sigura ca nu mai ai si alte infectii prin alte parti (unghii incarnate, dantura, infectie urinara etc), refaci analizele si mergi cu ele la medicul de familie sa ti le citeasca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.