interpretare analize-ajutor!

03-09-2009
lyalya
Nu este medic/terapeut
lyalya
mpv-11.23 fL {6.00-10.00}
pdw-19.25 % [8.00-18}
colesterol total-237 mg/dl [20-200]
glicemie 129 mg/dl [74-106]
acestea sunt rezultatele care nu corespund cu valorile normale, va rog sa-mi spuneti ce inseamna acest lucru, mai ales primele 2 valori( mpv si pdw)
va multumesc anticipat
20 comentarii
0
03-09-2009, ora 23:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In primul rand, sa consultati un medic internist/hematolog pt un tratament adecvat...

MPV (Mean platelet volum - volum trombocitar mediu) - aveti plachetele sanguine mai mari decat normal...
PDW (Platelet Distribution Width -variatia in volum a trombocitelor) - de asemenea, o mica augmentare...

Colesterolul este putin mai mare decat limita superioara, pt asta va recomand o cura cu ceai Ventrilica (luat conform prospectului aferent lui)...concentratia mai ridicata va predispune la unele afectiuni destul de serioase, de aceea va rog sa nu amanati administrarea unui tratament; orice, numai statine nu, pt ca sunt extrem de toxice (ex. Sortis)... de la Ventrilica, pana la omega 3-6-9.

Glicemia este si ea mai mare, dar cresterea poate fi influentata de multi/multe factori/medicamente...un control la un medic internist competent cu experienta va va ajuta foarte mult. Insanatosire grabnica si toate cele bune;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
04-09-2009, ora 02:51
mirela76
Nu este medic/terapeut
mirela76
mmmmmmmmmmmmmmmmmm
0
04-09-2009, ora 12:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
0
07-09-2009, ora 16:37
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
imi dai si mie o indicatie..
am lesinat intro saptamana de 2 ori pentru prima oara in viata
mancasem un pic si nu eram la soare..
am crezut ca am avut o cadere de calciu
miam facut analizele miau iesit bune
un pic fierul mic dar eram dupa ciclu si asta nu a fost problema
T.A.pe timp de vara o am 80, 50 -90, 60 am 20 d ani
si acum cateo data mai am stari de ametzeala cum am avut atunci
ce sa fac?
0
07-09-2009, ora 17:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Probabil ati facut o hipoglicemie...aveti si o hipotensiune...trebuie sa mergeti la un consult internist foarte minutios. Dupa examenul clinic (inclusiv anamneza (ce-i veti spune dvs. medicului internist)) medicul va decide ce analize sa va mai recomande...puteti fi si anemica...Mergeti la control, macar la medicul de familie!

Insanatosire grabnica!

P.S. Alimentatia de zi cu zi sa fie bogata in glucide, lipide, proteine, aminoacizi etc., cat mai sanatosa, nu fast-food (in niciun caz alimentatie bazata mai mult pe pizza, produse de patiserie, rotiserie etc.)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
07-09-2009, ora 17:19
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
multumec de indicatii
de sapt viitoare o sa merg in stagiu la interne si o sa le spun sa se ocupe de mine:)
sunt f atenta in ceea ce priveste alimentatia.legume de la tarza si totul cat mai natural
de la fast food-uri nu consum numai in cazuri extreme nu manac cipsuri etc...
cu TA nu stiu daca pot sa fac ceva..nu pot bea cafea
sunt si slaba am doar 45kg la 1, 62
in rest caut sa manac cat mai echilibrat si diversificat si gatit,
am fost in baile herculane si intro biserica scria NIHIL SINE DEO si mam bucurat cat team vazut pe romedic:)
pe ce ai rezidentziatul?
0
08-09-2009, ora 17:11
mirela76
Nu este medic/terapeut
mirela76
buna tuturor!!! va rog frumos daca se poate, un sfat bun!!! am promis sotului ca am sa raman insarcinata dar am pus conditia de a renunta la nicotina, nu este un capriciu din partea mea, am simtit ca este momentul si ca am un motiv bine intemeiat de ami ajuta persoana iubita de a renunta la ceva ce ii distruge sanatatea putin cate putin, fuma de 15 ani si depasa pachetul pe zi, era un caz ff grav din punctul meu. ce trebuie si cum sa fac ca sa ii fiu de ajutor in aceste momente dificile, nu tipa sau orice altceva rau dar umbla prin casa ca un delichidad si mi se rupe sufletul cand il vad cum lupta in interiorul lui.este o persoana ce ma face mereu sa rad dar in aceasta perioada am notat putin lipsa de comunicare si zambetul de pe buze nu i se mai noteaza. este posibil sa se schimbe de caracter??? sunt preocupata dar nu vreau sa renunte la lupta contra nicotinei si trebuie sa imi ajut jumatatea de orice manera, va rog, astept cat mai multe sfaturi !!!pwp
0
08-09-2009, ora 20:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

MIRELA76, va rog sa-i cumparati produsul Nicostop. Contin o combinatie de plante care diminueaza stresul creat de renuntarea la fumat. Plantele din compozitie sunt recunoscute pentru capacitatea lor de a reduce "setea" pentru fumat, iar experimentele clinice efectuate in SUA au demonstrat, pe langa eficacitatea lor remarcabila si totala siguranta, din punct de vedere al sanatatii umane.
Mod de administrare: 1 capsula de trei ori pe zi, cu un pahar de lichid, de preferinta pe stomacul gol. Tratamentul recomandat este de 30 zile, care poate fi reluat dupa o luna de repaos.

Ocazional, poate sa bea si cate o cana de ceai de sunatoare (Hypericum perforatum) pt ca are efecte antidepresive, anxiolitice (reduce anxietatea(agitatia)) si reduce dorinta de a fuma (este antiadictiva)...bea ceaiul numai cat este foarte tensionat!
Va rog sa-mi scrieti numele sotului dvs. de botez (in cazul in care este compus, il scrieti exact cum este)...sa nu ma intrebati de ce, aveti doar incredere! Toate cele bune;)


MICUTZALIDIA, rezidentiatul pt mine nu exista. Voi fi terapeut in urma unor cursuri care nu au nicio legatura cu UMF sau vreun spital din Romania, dar sunt aprobate de Ministerul Sanatatii, Slava Domnului...multumesc pt intrebare si cuvintele frumoase! Insanatosire grabnica si mult succes in cariera si viata in general!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
08-09-2009, ora 20:50
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
imi spui te rog ce fel de cursuri faci?
si unde practici profesia?
am vazut ca dai sfaturi bune si ai remedii naturiste si ma gandeam ca esti medic
asi fi interesata de niste cursuri de ale tale
eu, nu sunt la medicina sunt doar la asit med nu am asa o chemare de inalta in ceea ce priveste cariera:)
ai putea sa imi dai niste sfaturi in ceea ce priveste TA, cum sami creasca un pic si mama e hipo T dar ea macar bea cafea...
ma simt bine, eu ma gandeam sa consult un neurolog dar daca zici tu ca un internist asa o sa fac

multumesc de urari.
si tu sa iti faci meseria cu pasiune, daruire
0
08-09-2009, ora 23:28
mirela76
Nu este medic/terapeut
mirela76
BUNA SI MULTUMESC FRUMOS!!!! Numele sotului meu este Michele, ok? pwp
0
09-09-2009, ora 19:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara,

Am mai scris un mesaj, dar a fost sters, probabil din cauza mentionarii cursurilor.
Buna seara!

Va multumesc mult dna Mirela pt nume, ma bucur ca ati avut incredere in mine.

Micutzalidia, exista foarte multe preparate, in special cu profil nutraceutic (supliment alimentar), insa eu iti recomand urmatorul ceai complex:

Lemnul dulce - radacini (50 g), Roinita - frunze (50 g), Sunatoare - ta (50g), Armurariu - fructe (50 g), Jales - frunze (40 g) - (poate poti sa le cumperi vrac pt o acuratete cantitativa cat mai buna) - Faci tot acest amestec pudra cu ajutorul unei rasnite si il stochezi (depozitezi) intr-un recipient 100% uscat de sticla sau plastic bine inchis ermetic. 250 de ml de apa o lasi pana cand ajungi la stadiul de fierbere, dupa care o torni peste o lingurita din acea pudra din plante mixate (plantele de mai sus) si lasi infuzia timp de 15 minute. Dupa acest interval de timp o strecori si bei ceaiul de 2 ori pe zi (adica 500 ml pe zi), dimineata si seara cu minim 15 minute inainte de masa. Pe langa acest ceai, te rog sa-ti asezonezi mancarea cu minim 2, 5-3 g de sare de mare neiodata (cauta prin plafare sau pe net; nu pot sa-ti mai dau link-ul pt ca ma tem ca va fi stres iar mesajul, si nu pot sa-l rescriu la infinit)

Foarte bune pt hipotensiune sunt si ginsengul, orzul verde, salvia si laptisorul de matca (ginsengul are efect de augmentare a tensiunii arteriale doar pana in 100 de mg ingurgitate de doua ori pe zi la interval de 8 ore una de cealalta, o doza peste 200 de mg scazand tensiunea!...orzul verde il poti administra sub forma de ceai, tinctura, decoct, supliment etc., salvia la fel, iar laptisorul de matca, sa fie de preferinta cat mai pur, nu liofilizat (laptisor de matca apiland)...

ATENTIE! Nu ai voie sa bei ceaiul complex si sa- iei concomitent cu el si ginsengul pt ca sunatoarea interfereaza cu el datorita profilului sau de psihostimulant si modulator psiho-afectiv. restul le poti folosi concomitent in doze rationale!
In legatura cu cursurile...(sunt cursuri de anatomie, terapii complementare; am sa-ti trimit un mesaj privat daca doresti f mult sa cunosti mai multe detalii)...


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
09-09-2009, ora 19:42
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
multumesc mult pt reteta
daca vrei sa imi dai niste cursuri asi fi interesata
ioanamija e id-ul meu sau si p mail poti sami trimiti, cum vrei tu mr.nick
0
12-09-2009, ora 16:41
mirela76
Nu este medic/terapeut
mirela76
Salutari si la revedere!!! Un sfarsit bun de saptamana!!!! hasta lunes
0
12-09-2009, ora 20:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Micutzalidia, cand voi intra pe mess iti voi da cele cateva cursuri de anatomie pe care le am in computer (restul am sub forma de carte...)
Mirela76, multumim, si da, hasta la vista...hasta lunes como tu dijiste!

Numai bine si multe binecuvantari sa va inunde viata!
0
14-09-2009, ora 17:01
mirela76
Nu este medic/terapeut
mirela76
Beso, eres un dulce e mui intelegente!!! multumesc mult pentru tot, Michele esta mui bien y parese que nunca ha fumado, nu stiu de ce ai vrut numele lui dar am avut toata increderea in tine si stiu ca de o forma sau alta ai fost langa noi, pwp si multa sanatate!
0
14-09-2009, ora 19:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bravo, ma bucur ca se simte din ce in ce mai bine, asa si trebuia!
V-am cerut numele pt a-i face un bine si Bunul Dumnezeu m-a ascultat si v-a fost alaturi, EL v-a fost alaturi mai mult, eu doar cu gandul (telepatic)! Dumnezeu este fantastic de bun si nu voi inceta niciodata sa ma opresc din a spune ce am spus, chiar daca risc sa par sectant, pocait etc. (nu sunt, dar Il iubesc pe Dumnezeu enorm, Slava Lui)...numai bine si multe impliniri + pietate!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
22-11-2009, ora 16:48
giuliana77
Nu este medic/terapeut
giuliana77
buna. va rog sa-mi spuneti daca valoarea colesterolului de 221, 13 la varsta mea (32 ani) este mare multumesc
0
22-11-2009, ora 17:01
giuliana77
Nu este medic/terapeut
giuliana77
revin cu o alta intrebare. ce reprezinta aceste valori la o fetita de9 ani?
latimea distributiei eritrocitelor 11.0 %
leucocite 19.2 *10/uL
BAZOFILE 1.9%
LIMFOCITE 29.4%
MONOCITE 9.5%
NEUTROFILE 11.1*10/uL
VOLUM TROMBOCITAR MEDIU 5.3fL
MENTIONEZ CA ACESTEA SUNT VALORI SUB SAU PESTE VALORILE NORMALE IESITE LA ULTIMILE ANALIZE
MULTUMESC
0
28-11-2009, ora 21:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Giuliana,

Da, este destul de crescută valoarea, consultaţi un medic sau un fitoterapeut, homeopat etc., pentru un tratament cu proprietăţi normocolesterolemiante (de normalizare a colesterolului "rău" - LDL-ul), un tratament cum ar fi Omega 3-6-9.
În ceea ce-o priveşte pe fiica dvs., consultaţi un medic pediatru!

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-11-2018, ora 00:59
Lia.V.
Nu este medic/terapeut
Lia.V.
În cazul meu, toate analizele au ieşit perfect, la jumătate dintre limita maximă şi minimă. Doar LDL-ul este 197, 6. Ce credeţi că ar putea determina aşa ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.