Interpretare analize!!!Ajutor.

08-03-2016
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Buna ziua, am facut niste analize medicale de sange si urina si sunt unele valori crescute sau scazute la unele elemente si tocmai luna viitoare o sa mi le interpreteze medicul cand sunt programat si as dori daca este cineva specializat aici sa mi le interpreteze la modul general daca se poate, va rog frumos.

Scriu aici elementele crescute sau scazute si as fi curios ce poate insemna fiindca incep sa imi fac griji..

Mentionez ca fac tratament cu antidepresive si antipsihotice(pentru tulburare obsesiv compulsiva si fobie sociala) si mai iau si spirulina putin.


Elementele:

Acid uric:5, 72(crescut putin)

Calciu Ionic :4, 3(crescut)

Creatinina-1, 35(crescut)

Fosfataza alcalina: 280(crescut)

Bazofile:0, 16(putin crescut)

Eritrocite:5, 91(crescut -!!!! )

RDWsd-32, 2(scazut)
RDWcv -18, 2(crescut)

MPV-6, 4 (scazut)


In rest toate sunt normale, in limita indicata.


Ce ar putea sa insemne acele valori crescute sau scazute si in mod special :creatinina sau eritrocitele?(care sunt putin crescute)?

Va rog frumos sa imi spuneti o parere la modul general fiindca imi fac putine griji.

Ar putea indica vreo boala sau afectiune?

Are legatura cu faptul ca iau antidepresive?


Spuneti la modul general daca ar trebui sa imi fac griji sau nu..

As fi recunoscator foarte.


Multumesc mult si o saptamana cat mai placuta va doresc.
2 comentarii
0
08-03-2016, ora 20:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Analizele tale modificate inseamna ca mananci prea multa carne amice, de aceea ai acidul uric (rezultat din digestia carnii) si eritrocitele (hematii preluate din carnea animalului) crescute, care a randul lor creaza probleme de filtrare renala care cresc creatinina !
Vezi ca incepe Postul Pastelui in care poti sa-ti rezolvi foarte usor aceasta unica problema in fapt ! :)

Multa sanatate !
0
10-03-2016, ora 12:20
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.