interpretare analize biopsie

18-01-2013
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
am fost operata de fibrom uterin si s-a facut hiterectomie, avand si un col foarte bolnav.Acum au venit si analizele biopsieisi am fost trimisa la oncologie.Cum nu am ajuns inca acolo as dori, o explicatie a acestor analize. Acesta este diagnosticul;Adenocarcinom invaziv endocervical bine diferentiat g1 td pT 1a NXMX(FIGOIA).Va rog mult as vrea o explicatie a acestor analize.Va multumesc anticipat
5 comentarii
0
18-01-2013, ora 09:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tumora a fost una canceroasa; practic diagnosticul este de cancer de col uterin, din fericire un stadiu foarte foarte mic. ce recomandari ai primit ?
0
18-01-2013, ora 09:12
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
am fost trimisa la un medic oncolog, dar nu am ajuns inca, as vrea sa mai stiu care ar fi tratamentul acestui tip de cancer, mai exact oare o sa fie nevoie de chimioterapie (citostatice), ?
0
18-01-2013, ora 10:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cel mai probabil nu. totusi buletinul histopatologic trebuie citit in intregime de catre oncolog. poti sa-l redai in intregime aici ?
0
18-01-2013, ora 12:30
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
Buletin histopatologic.DIAGNOSTIC CLINIC:Fibromatoza uterina hemoragica.Displazie de col uterin.Chist ovarian drept.PIESA TRIMISA:UTER -COL-ANEXE;MACROSCOPIE:Piesa de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala (uter adus deschis): uter9, 5/7/5cm;col uterin de3/3, 5cm Anexa 1-Ovar cu diametrul de 3 cm; trompa uterina de4/0, 5cm Anexa2-Ovar cu diametrul de3, 5cm;trompa uterina de5/0, 5 cm Numar Blocuri ;12 Nr.Lame 12 Coloratia:H.E Descrierea microscopica:Col uterin -exocol fara leziuni histologice, endocol prezentand proliferare tumorala celulara de tip adenocarcinom bine diferentiat(G1), Endometru in stadiulproliferativ.Miometru prezentand proliferare tumorala de celule fuziforme, cu nuclei alungiti didispozitie fasciculata.Ovare cu corpi galbeni si albicans.Trompe uterine fara leziuni histologice.DIAGNOSTIC HISTOPATOLOGIC:Leiomiofibromatoza uterina.Adenocarcinom invaziv endocervical bine diferentiatG1), std.pT1aNxMx(FIGO I A)
0
20-01-2013, ora 21:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este deci foarte bine ca te-ai operat.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •