interpretare analize ginecologie: ecografie, test Papanicolau, examen secretie

29-06-2012
kykyloutza
Nu este medic/terapeut
kykyloutza
Va rog sa va spuneti parerea in legatura cu rezultatele obtinute la analize!Multumesc anticipat!
Testul Papanicolau
SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili DA, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Inalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice in favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Concluzie: Frotiu de tip inflamator.

Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col
CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
CULTURA FUNGI NEGATIV
Citodiagn. secretii vaginaleFRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN.
FLORA POLIMORFA CU PREPONDERENTA COCOBACILILOR GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE VAGINOZA BACTERIANA ('CLUE CELLS').
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS

ECOGRAFIE ENDOVAGINALA
Uter:rvf marcata, dim.5, 96/4.14cm;
Emdometru: aspect linear / grosime:1, 52mm;
Miometru: neomogen fibromatos;
Col: lungime-3, 1cm;
Particularitati:lama fina de lichid in Douglas, de 1, 52 cm
OVARUL DREPT: dim. 3, 24/1, 76 cm ; 2-3 foliculi mici, de 0, 53;
OVARUL STANG: dim. 2, 79/ 1, 75; 2-3 foliculi mici de 0, 38.
Concluzii: retroversie uterina adenomioza uterina
3 comentarii
0
29-06-2012, ora 12:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu ai nimic grav, o inflamatie care se va trata cu ovule.
0
30-06-2012, ora 11:02
cristina1982
Nu este medic/terapeut
cristina1982
Buna ziua,

Prima oara am facut Candida in urma cu 7 ani si de atunci mi-a recidivat din cand in cand. In luna aprilie mi-am facut Papanicolau si secretie dar nu a fost bifat nici Candida, nici Trichomonas nici Gardnerella, etc. Acesta este descrierea citologica: Celule pavimentoase superficiale si intermediare in placarde mari. Amfofilie citoplasmatica, binucleeri.
Numeroase polimorfonucleare.
Flora bacteriana bacilara predominanta.

Pana sa iasa rezultatul, medicul ginecolog mi-a prescris o reteta in caz ca iese candida: Canesten ovule 1/zi (3 zile), Clotrimazol unguent si Gynophillus la sfarsitul tratamentului.

Nu am facut tratamentul dar tot am secretie alba branzoasa, dar nu foarte abundenta, fara miros, doar putin prurit. Am repetat secretia si acesta este rezultatul:
Celule epiteliale plate: relativ frecvente
Leucocite (polimorfonucleare) : relativ frecvente
Trichomonas vaginalis: nu se observa
Levuri: rare filamente miceliene
Flora lactobacilara ( bacili Doderlein): absenta
"clue cells": nu se observa
Flora mixta: frecventa

As dori sa stiu va rog ce este exact (Candida, Gardnerella sau doar un dezechilibrul al florei?)

Multumesc frumos!
0
31-07-2012, ora 17:17
Maya Kiss
Nu este medic/terapeut
Maya Kiss
Cine ma poate ajuta si pe mine cu interpretarea analizelor?Doamna Dr este in concediu si pana se intoarce o sa inebunesc!!!
In urma unui test Papanicolau, mi s-a spus ca sunt suspecta de cancer de col, am fost si am facut colposcopie si biopsie, rezultatul fiind:"Fragmente de exocol fara leziuni displazice" si "Cervicita Cronica".Mi s-a cerut sa fac un chiuretaj biopsic iar in timpul interventiei mi s-au mai prelevat niste fragmente(endometru, endocol) diagnosticul la trimitere fiind :"cito AGC".Azi am primit rezultatele iar pe buletinul de analize scrie"Fragmente endometriale in faza secretorie mijlocie" si "Fragmente de endocol cu metaplazie scumoasa matura":(( Nu stiu ce inseamna dar suna groaznic!!!Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog?!
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.