Interpretare analize medicale

26-09-2008
Paullll
Nu este medic/terapeut
Paullll
Analize medicale rezultate : Alaninaminotransferaza( GPT/ ALAT/ ALT) =87. Colesterol total=179. Colesterol HDL = 43. Trigliceride =97. Colesterol VLDL = 19. Urmeaza HEMOGRAMA-cu formula leucocitara. Numar leucocite =5.24. Numar eritrocite=4.97. Hemoglobina(Hb)= 15.6. Hematocrit=44.1. Volum eritrocitar mediu =88.7. Hemoglobina eritrocitara medie =31.4. Concentratie medie a Hb/eritrocit =35.4. Largimea distributiei eritrocitare = 13. Numar trombocite = 143. Volum trombocitar mediu ( VTM) = 11.1. Largimea distributiei trombocitare = 14.4. Formula leucocitara cu Hb, Ht si indici Neutrofil =49.9 % Neutrofil = 2.62 mii/ul Limfocit = 36.1 % Limfocit = 1.89 mii/ul Monocit =10.5 % Monocit =0.55 mii/ul Eozinofil =2.9 % Eozinofil = 0.15 mii/ul Bazofil = 0.6 % Bazofil =0.03 mii/ul In urma rezultatelor sunt comentarii = Trombocitopenie usoara si ALT = 87 peste maxim. Consum omega 3 de la Calivita de un an de zile si NONI tot calivita. Acum un an am fost diagnosticat cu steatoza hepatica de medicul de familie. Mi-am facut hepatitele la un interval de 6 luni, amandoua mi-au iesit negative. Am avut doar o problema mica cu bila si adesea simt o furnicatura in spate se muta cand sus cand jos, semnul bilei oscilatoriu. Ce analize ar trebui sa mai fac ? Consum doar piept de pui fiert si mancare f. grasime, multe salate : rosii, castraveti, ceapa, ardei, patrunjel, morcovi si multe fructe : mere verzi, nectarine, pere, prune, struguri. Ce-mi sugerati, ce sa fac ? Multumesc si multa sanatate
2 comentarii
0
29-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Alaninaminotrasferaza (ALT) poate fi marita chiar daca nu ai hepatita C, B sau A din cauza unei probleme cu colecistul cum ar fi colecistita litiazica (pietre la bila), faceti-va o ecografie abdominala.

Trombocitopenia este o afectiune caracterizata prin numarul scazut de plachete sangvine (trombocite). Acestea sunt celule incolore care joaca un rol important in coagularea sangelui. Trombocitele impiedica pierderea sangelui prin aderarea la peretele vasului lezat si prin agregarea lor. Atunci cand numarul trombocitelor scade sub valorile normale, vorbim de trombocitopenie.

Trombocitopenia apare deseori consecutiv unei alte boli sau afectiuni. De exemplu, o afectiune a maduvei osoase (leucemia) poate impiedica producerea trombocitelor, ducand astfel la reducerea numarului de trombocite din sange. In alte cazuri, trombocitopenia este o consecinta a unei tulburari a sistemului imunitar cu cauze necunoscute. Afectiunea poate sa apara si ca reactie fata de un medicament.

Trombocitopenia se vindeca prin tratarea cauzei. Tratamentul poate fi si medicamentos sau chirurgical in cazul trombocitopeniei cronice. In cazul hemoragiilor severe, sunt necesare transfuziile de sange.

Omega 3 si Noni (Morinda Citrifolia) sunt foarte bune, consumati-le in continuare!

Numai Bine!
0
27-10-2009, ora 18:13
Nionila
Nu este medic/terapeut
Nionila
Am un baietel de 1 an. Azi am efectuat un set de analize care, in mare au iesit bine. Insa Hemoglobina eritrocitara medie si limfocit au iesit sub valoarea de referinta (23.8 pg/cell, respectiv 3.64 mii/ul). Mentionez ca baiatul este racit (viroza).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.