interpretare analize medicale

20-04-2007
roxis
Nu este medic/terapeut
roxis
in urma cu 2 sapt.mi-am facut analizele, deoarece ma pregatesc pt.sarcina si rezultatele arata astfel:VSH 24mm/h, BASO 1.37%, HCT 35.3g, MCH 33.3 pg, MCHC 38.2 g/dl.iar la ex.urina-frecvente cel.epiteliale.MENTIONEZ CA, CU O SAPT INAINTE DE RECOLTARI AM AVUT 2 EXTRACTII DENTARE IAR LA UNA AM FACUT O INFECTIE POST EXTRACTIE.Rezultatul analizei de toxoplasmoza IGG 0.3u/ml negativ, IGM index=0.349 nonreactiv
3 comentarii
0
21-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
VSH accelerat semnifica sindrom inflamator(ce poate fi completat de CRP, Fibrinogen), care poate avea multiple cauze, nu doar infectia urinara pe care ati cautat-o sau cea dentara mentionata. Mai trebuie facute alte investigatii- cum ar fi R-grafie de sinusuri, EX ORL, ASLO, Exsudat faringian. Toxo negativ e f bine in privinta unei viitoare sarcini.
0
21-04-2007, ora 00:00
roxis
Nu este medic/terapeut
roxis
multumesc pt.raspuns.
0
23-04-2007, ora 00:00
roxis
Nu este medic/terapeut
roxis
nu stiu ce medic sa consult pt.a face si aceste investigatii.medicul de fam.mi-a spus ca analizele sunt bune dar eu nu stiu sigur daca este bine sa raman insarcinata avand acest sindrom inflamator.va rog sa-mi raspunde-ti.as vrea sa consult un medic dar nu stiu pe ce specialitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •