Interpretare analize medicale Anti HBC - Anti HCV

17-04-2009
alina gaby
Nu este medic/terapeut
alina gaby
Buna seara,

Ajutati-ma va rog frumos cu un raspuns: Mi-am facut analiza Anti hbc la o clinica si mi-a iesit pozitiv. Am repetat analiza, la un alt laborator, Anti hcv (screening) si mi-a iesit absent.
Ce sa inteleg din asta? Greseala de laborator (nu stiu la care, va trebui...din nou...sa mi le repet)...sau doar purtator inactiv al virusului...sau o hepatita cronica?
Nu stiu daca este relevant, acum 20 de ani am avut hepatita tip B, dar de 17 ani, la analizele anuale, imi apare Anti Hbs absent (ca si acum).

Va multumesc!
4 comentarii
0
17-04-2009, ora 20:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cele doua analize, anti HBc si anti HCV sunt diferite si ofera informatii diferite, si anume ca esti purtator sanatos de virus hepatic B si ca nu ai hepatita virala de tip C.Deci stai linistita ca nu-i nimic grav, iar daca ai sa ai grija de tine vei ramane mereu ca si acum, adica doar purtator sanatos de virus B.Paste fericit!
0
17-04-2009, ora 21:14
alina gaby
Nu este medic/terapeut
alina gaby
O alta intrebare, va rog frumos: daca sunt purtator sanatos de virus hepatic B, exista riscul sa-l transmit si sa se declanseze boala hepatita B la alte persoane (prin contact sexual sau mama-fat-in cazul in care voi dori sa am un copil).

Va multumesc!
0
18-04-2009, ora 07:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In functie de imunitatea, rezistenta partenerului tau, acesta poate face o forma de hepatita B diferita de a ta, mai severa.E bine ca partenerul sa se vaccineze contra hepatitei B.Cand vei fi gravida, trebuie sa te alimentezi bine pentru a evita reactivarea hepatitei. Daca in sarcina, in urma analizelor va reiesi ca este prezent si Ag HBe, gradul de infectiozitate creste.Infectarea bebelusului se face mai frecvent in cursul nasterii, prin secretiile vaginale si dupa ce vei naste, prin laptele de la san.Deci partenerul tau sa-si faca analizele si daca nu este si el purtator de virus hepatitic B sa se vaccineze, iar cand vei dori sa ai copii e bine sa vorbesti cu ginecologul despre aceste probleme. Numai bine!
0
05-11-2014, ora 23:07
bianca_p
Nu este medic/terapeut
bianca_p
Buna seara! Am primit rezultatul la analize insa sunt nelamurita cu urmatorea chestie: Ag HBs negativ. 0, 15 iar Ac Anti- HCV negativ, 0, 04. De ce imi apare si cifrele? E vreo problema incepatoare?
Va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •