interpretare analize papanicolau

17-04-2014
raluralu12
Nu este medic/terapeut
raluralu12
Buna seara,

Mi-am facut un test Papanicolau saptamana trecuta si rezultatul a fost urmatorul:
Frotiu conventional, bogat celular constituit din:
Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat.
Celule epiteliale glandulare endocervicale izolate si in grupuri coezive. Celule epiteliale metaplazice de tip scuamos matur si imatur;
celule de paracheratoza.
Granulocite neutrofile numeroase.
Histiocite.
Hematii.
Citoliza avansata.
Spori de Candida. Flora cocica.
Concluzie CII/Marcat proces inflamator cu modificari reactive epiteliale.

Medicul mi-a explicat ca este vorba de o infectie cu Candida (am mai avut probleme anterior cu Candida) si un inceput de rana de col. Mi-a prescris drept tratament Zinat de 500 mg 2/zi timp de 5 zile si ovule Macmiror 1/zi timp de 12 zile si apoi repetam analiza... Din pacate nu mi a dat alte detalii si eu sunt oarecum ingrijorata...pe prospectul de la Zinat nu apare ca ar functiona in cazul infectiilor/inflamatiilor vaginale si de asemenea nu mi a fost prescris niciun tratament pentru partener, eu citind pe diferite forumuri si site-uri ca ar fi indicat un tratament si pentru partener...De asemenea, mi a spus ca nu am niciun fel de restrictii, nici din punct de vedere sexual (si cu toate acestea pe prospectul macmiror scrie ca e interzis contactul sexual in timpul tratamentului)
V-as fi foarte recunoscatoare pentru un sfat si pentru o interpretare a rezultatelor, respectiv a tratamentului (Doctorul era foarte aglomerat si am stat doar 3 min in cabinet si din acest motiv am ramas cu nelamuriri si incertitudini). Am motive reale sa ma ingrijorez sau sunt doar putin paranoica?

Va multumesc din suflet.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.