Interpretare analize pentru sifilis

30-04-2010
isa197795
Nu este medic/terapeut
isa197795
Buna ziua. Acum 2 luni am luat hotararea sa fac un copil si pentru ca totul sa fie in regula am facut un set de analize recomandate de medicul ginecolog. Toate bune si frumoase pana au aparut rezultatele. Totul era bine, mai putin VDRL si TPHA care erau pozitive. Am mers la medic si m-a pus sa le refac tot acolo ( Medlife) cam la 3 saptamani si de data asta a iesit VDRL negativ si TPHA pozitiv. Precizez ca in aceeasi zi m-am dus la o alta clinica si am facut VDRL si TPHA si acestea au iesit pozitive. Am ajuns in final la dermatolog, care m-a mai pus inca o data sa refac analizele VDRL si TPHA la Medlife unde le mai facusem de 2 ori, dar sa merg si la Institutul Cantacuzino unde am facut VDRL, TPHA, FTP-ABS si ELISA IgM. Acum am rezultatele din ambele parti, adica de la Medlife au iesit VDRL si TPHA pozitive, iar de la Cantacuzino VDRL negativ, TPHA pozitiv ( 1/80 + si 1/60 +), FTP-ABS pozitiv, iar ELISA IgM negativ ( od proba/ od cut off : 0.39). Nu stiu in care sa ma incred si ce ar trebui sa fac in situatia asta. Vreau sa fac totusi un copil ( am 33 ani) si nu vreau sa risc.Am uitat sa va spun ca a facut analizele VDRL si TPHA si partenerul meu si au iesit negative. Precizez ca nu am avut niciodata vreun simptom si am mers regulat la controale ginecologice (din 3 in 3 luni) de 10 ani. Doctorul dermatolog a spus ca este un sifilis latent pe care probabil ca l-am tratat fara sa stiu cu antibiotic luat pentru o alta afectiune.Astept un raspuns sau un sfat. Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.