interpretare biopsie alunita | Forumul Medical ROmedic

interpretare biopsie alunita

15-06-2012
nicole feodor
Nu este medic/terapeut
nicole feodor
Buna ziua...in urma unei biopsii a unei alunite am primit urmatorul rezultat pe care doamna doctor spune ca nu-l intelege...sunt disperata si nu vreau sa raman cu semne de intrebare.
Rezultatul Histopatologic:-fragment cutanat cu artefacte de prelucrare prezentand proliferaretumorala cu aspect hisopatologic de nev nevocelular compus cu pantten congenital.
Rezultatul Imunohistochimic: HMB45 pozitiv in celule nevice; S100 pozitiv in celule nevice: Ki67 pozitiv~1%in celule nevice.
Concluzii:Testele IHC sustin diagnosticul HP si se vor interpreta sub rezerva artefactelor de prelucrare a materialului tisular.
Analizele le-am facut la I.V.Babes.
6 comentarii
0
15-06-2012, ora 20:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Examenul histopatologic spune ca ai un naev nevocelular compus congenital, altfel spus, este vorba despre o alunita cu care te-ai nascut si nu sunt modificari ale alunitei.Artefactele de prelucrare sunt consecinta unei tehnici de laborator neingrijite... Numai bine
0
16-06-2012, ora 13:58
nicole feodor
Nu este medic/terapeut
nicole feodor
Va multumesc din suflet pentru raspuns!...pot sa spun ca m-am mai linistit.
0
04-03-2016, ora 13:18
oana mara
Nu este medic/terapeut
oana mara
Buna ziua,

in urma exciziei unei alunite, am primit urmatorul rezultat:


NEV MELANOCITAR COMPUS DISPLAZIC (NEV CLARK), EXCIZAT COMPLET

Fragment cutanat cu proliferare melanocitara organizata la jonctiunea dermo-epidermica în cuiburi cu tendinta la fuzionare pe orizontală si melanocite solitare dispuse lentiginos predominant la baza cristelor epidermice, cu componenta dermica alcatuita din celule nevice în portiunea centrala; cuiburile si melanocitele solitare de la nivelul epidermului se extind lateral de componenta dermica; epidermul este hiperplastic, focal cu fibroplazie concentrica dermica în jurul cristelor. Modificarile reprezinta un nev melanocitar compus displazic, care a fost excizat în totalitate.

Inteleg ca nevul era cu potential malign? (abia peste o saptamana ajung la dermatolog si sunt ingrijorata).

Multumesc.
0
18-08-2016, ora 19:16
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Pentru Oana Mara. Buna ziua am vazut mesajul dumneavoastra, de multe ori si imi cer scuze ca nu v-am raspuns pana acum. Si eu am excizat o alunita anul acesta, dar in luna februarie, cred ca inainte cu o luna de a exciza-o dumneavoastra. Am citit ce ati scris dumneavoastra despre rezultatul examenului histopatologic, si nu mi se pare a fi ceva malign, dar ati facut foarte bine sa ati excizat-o si extirpat-o din timp. Va rog sa-mi spuneti in ce parte a fost situata alunita, ce dimensiuni avea, ce culoare avea ? Prezenta prurit, mancarime, sangerare sau usturime ?
numai bine !
0
10-12-2017, ora 18:21
Georgiana33
Nu este medic/terapeut
Georgiana33
Bună seara domnule Marian!Am fost și eu la dermatologie și mi*a zis ca am un nev atipic care arata ingrijorator de 7 mm.Aștept rezultatul biopsiei.Cum arata alunița dvs pe care ați excizat'o ?Vă mulțumesc!
0
07-03-2018, ora 02:19
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Pentru Georgiana33

Buna seara, si imi cer mii de scuze ca va raspund atat de tarziu.Alunita mea pe care am excizat-o in martie 2016 (deci sunt 2 ani de atunci) era de culoare neagra si era situata pe spate in partea de jos, si la biopsie a iesit ca fiind nev jonctional lombar cu inflamatie!Deci nu a fost melanom! Si anul acesta mai precis pe data de 14 martie luna aceasta, o sa ma duc iar la dermatologie ca sa mai scot chirurgical si alte alunite pe care le trimit la biopsie!Pana la urma ce a iesit la rezultatul de la biopisie ?
Sunteti din Bucuresti ?
Daca vreti, pot sa va scriu in privat numarul meu de telefon si adresa mea de e-mail, ca sa va spun mai multe!
Daca erati din Bucuresti, puteam sa va recomand un medic dermatolog foarte bun!

Numai bine, si scuze inca o data ca va raspund asa de tarziu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •