interpretare CT

22-11-2012
Giule
Nu este medic/terapeut
Giule
Buna ziua.Este vorba de mama mea care este putin speriata..tuseste mult nu a fumat niciodata si si-a facut un CT dar am avea nevoie sa il citim..daca se poate sa ne ajute cineva v-as fi recunoscator.
cam asa arata:examenul CT toracic evidentiaza modificari sechelare de pahipleurita apical bilateral.
Exista cateva focare micronodulare cu caractere imagistice sechelare
imagini ganglionare subcentimetrice mediastinale
cordul si aorta aspect normal
fara aspecte de colectie pleurala bilat.
splina accesorie.
va multumesc si sper sa ma ajutati
1 comentarii
0
01-12-2012, ora 10:40
Iony5
Identitate neconfirmată
Iony5
Buna ziua
Modificarile de pahipleurita apar in contextul cand cele doua foite ale pleurei (viscerala si parietala) se lipesc prin procese de fibroza. Lama de lichid dintre ele (lichid care se gaseste in mod normal in cantitate mica, si care asigura alunecarea lor in timpul inspirului si expirului) dispare si astfel ele se lipesc. Apar in diferite afectiuni, dar acum nu au nici o semnificatie patologica.
"Focarele micronodulare cu caractere sechelare" sunt imaginile caracteristice unei tuberculoze in antecedente. Chiar daca mama dumneavoastra nu a stiut sa fi avut TB, exista si primoinfectiile cand pacientul poate si asimptomatic, deci este bolnav, dar boala nu se manifesta.
"Imagini ganglionare subcentimetrice mediastinale" sunt ganglionii limfatici din mediastin, de dimensiuni sub un centimetru care pot fi fizibili la CT in contextul maririi de volum sau al calcificarii. De asemenea datorita dimensiunilor mici nu reprezinta ceva patologic.
"Splina accesorie" este prezenta unei formatiuni cu aceeasi structura ca a splinei, de obicei de mici dimensiuni, care apare de la nastere. Nu reprezinta o patologie.
Eu va doresc sanatate si numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.