Interpretare CT craniu cerebral ajutor urgent va rog

14-07-2016
colonelumorteni1
Nu este medic/terapeut
colonelumorteni1
Am facut un CT craniu nativ far substanta dee contrast, am fost sa mi-l interpreteze doamna neurolog dara s-a blocat la ceva anume.Am sa va citesc ce nu mi-a putut explica de pe radiografie, la Concluzii scrie asa:, , Mica imagine ovalara, usor hiperdensa spontan, localizata in hemipuntea stanga, pe versantul anterior parasagital de cca 9/7mm, cu aspect CT nespecific-se recomnada in completare examen IRM cerebral+/-s.c.i.v. Am incheiat ce scria acolo. Deci ce poate fi aceea mica imagine ovalara etc care nu isi poate da seama ce este? Nu inteleg cum de nu poate sa spuna daca e tumoare sau ce e?Sunt sigur ca e tumoare, eu sunt bolnav psihic urmez tratament de 6 ani, Va rog mult sa ma ajutati ca mam panicat tare am atacuri de panica, este grav? De ce oare nu imi poate spune? Miewrcuri ma duc sa fac cu substanta de contrast IRM cerebral da mie tare frica, stiam eu ca am ceva la cap pe creier. e chiar pe lobu stang offf o sa creasca tumoarea va rog mult ajutati-ma nu vreau sa mor adica cateoeodata ma-am saturat de viata am depresie de 6 ani dar nu vreau sa ma cinui va rog ajutati-ma va rog din tot sufletul domanleor si domnilor doctori va rog va impolr.E geav ce am?
2 comentarii
2
14-07-2016, ora 16:42
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Dupa descrierea CT pot fi mai multe, dar trebuie corelate cu clinica si bineinteles cu examinarea IRM.
Ca si diagnostice diferentiale:
1. cavernom
2. arie cu microcalcificari
3. arie hemoragica subacuta
4. metastaza discret hemoragica
5. gliom de grad mic
0
10-08-2016, ora 23:18
colonelumorteni1
Nu este medic/terapeut
colonelumorteni1
Va multumesc domnule doctor pentru timpul acordat. va multumesc mult se pare ca nu am nimic dar am nevoie mare de psihiatru si psiholog. va doresc o viata sanatoasa si frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tumorile cerebrale vor fi depistare mai rapid, cu ajutorul unor teste de sânge
  • Dieta ketogenică - de ajutor pentru persoanele cu cancer cerebral?
  • Medicamente antidiabetice asociate cu scăderea riscului de tumori cerebrale
  • Inovare în tratamentul glioblastomului prin imunoterapie alogenă
  •