interpretare diagnostic

13-10-2010
annaon
Nu este medic/terapeut
annaon
Buna ziua,
Pentru dl doctor Uscatu
Am 44 ani, fosta sportiva de performanta si cu platfus.Acum 3 saptamini am purtat numai pt 2 zile o pereche de pantofi toc(de 5-6 cmm dar inalt pt mine care nu am purtat niciodata).De aici a inceput calvarul, o durere in talpa cu dureri mari la mers.am folosit pr mers niste pernite metatarsiene si o crema antiinflamatoare dar rezultatele nu au fost remarcabile.
Medicul fizioterapeut mi-a recomandat radiografia si rezultatul pus de medic este; fara modificari osoase cap.metatarsian 2., modificari artrozice interfalangiene proximale si distale deget 1-5 sau 2-5 (nu inteleg prea bien pt ca au fost ingrosari ale scrisului)
Care este parerea d-voastra?
Va multumesc
9 comentarii
0
14-10-2010, ora 10:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interpretarea radiologica mentionata nu are absolut nici o relevanta.
Din punct de vedere clinic D-voastra descrieti perfect metatarsalgia, respectiv o supraincarcare mecanica a ante-piciorului, avand multiple cauze. Tratamentul antiinflamator este perfect inutil, mai ales ca nu se adreseaza originii suferintei, ci doar simptomelor.
Aveti nevoie de un concult clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
14-10-2010, ora 11:17
annaon
Nu este medic/terapeut
annaon
Va multumesc pentru raspuns.Sincera sa fiu nu prea am avut mare incredere in aceasta interpretare a radiografiei (facuta de un medic rezident), personal si eu mergeam pe acelas diagnostic ca si d-voastra, asta dupa ce am citit cu mare atentie materialele publicate de d-voastra si am observat ca simptomele pe care le am corespund unei metatarsalgii. In citeva zile voi merge cu radiografia la medicul fizioterapeut.
In mod sigur voi ajunge la d-voastra pentru ca dupa citeva esecuri medicale personale avute la Craiova mi-am pierdut in totatlite increderea in ceea ce inseamna medicina la Craiova.
Ce ma sfatuiti sa fac pina cind voi ajunge la d-voastra?
Cu deosebita stima,
Doina Isuf
0
14-10-2010, ora 11:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu aveti ce rezolva cu fizioterapia.
Pentru moment trebuie sa limitati drastic statul in picioare si mersul pe jos si sa incercati schimbarea incaltamintei catre una comoda, amortizanta, de tip mai sportiv, fara talpa din piele sau toc din piele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
15-10-2010, ora 10:45
annaon
Nu este medic/terapeut
annaon
Buna ziua,
Va multumesc pentru sfaturi pe care le voi si aplica pina cind voi ajunge la o consultatie la cabinetul d-voastra.
Cu stima
Doina Isuf
0
15-10-2010, ora 21:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am neglijat sa precizez: sa refuzati cu strictete orice inflitratie locala cortizonica (de tip Diprophos). Are rezultate catastrofale, cu agravarea oricarei tulburari de statica a antepiciorului si aparitia luxatiilor metatarso-falangiene.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
19-10-2010, ora 11:19
annaon
Nu este medic/terapeut
annaon
Buna ziua,
Va multumesc pentru precizarea d-voastra.Am citit cu foarte multa atentie materialele publicate de d-voastra.Ieri mi-au fost recomandate antiinflamatoare (pe care le-am exclus din start) si citeva proceduri kineto-terapeutice si chiar masaj.Ce parere aveti?
Cit despre incaltaminte, am folosit aproape tot timpul incaltaminte comoda pentru ca niciodata nu am putut incalta ceva in care sa nu ma simt comod.(doar 2 zile am folosit o pereche de pantofi cu toc de 4- 5 cm si au inceput durerile).Acum folosesc si niste pernite metatarsiene din silicon care ma ajuta intr-o oarecare masura.Pentru a va contacta pentru o programare este un anume interval orar?
Cu deosebita stima,
Doina Isuf
0
19-10-2010, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma puteti oricand contacta pe telefonul mobil, chiar si in week-end. Nu raspund cand sunt in operatie sau in consultatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
22-10-2010, ora 22:36
viorica costea
Nu este medic/terapeut
viorica costea
Buna seara!
I-am facut analize fiului meu si i-au iesit granulocitele usor marite respectiv 68, 5% si VSH 1h mai mic decat limita normala respectiv 2 mm.Care ar fi cauza.
Va multumesc !
0
22-10-2010, ora 22:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista sute de mii, poate milioane de cauze ale acestor modificari.
Totul depinde de localizarea suferintei, de toate antecedentele pacientului, de varsta, greutate etc etc etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  • Corecția piciorului plat la copil (platfus) - tratamente și proceduri
  • Durere în talpă la mers (când calci)
  •