interpretare echo

31-07-2012
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
buna seara, am facut azi ecografie, rezultatele sunt in engleza, caci le'am facut in grecia, si as dori o interpretare.
prima zi a ultimei menstruatii este 9 mai, deci pana acum am 12 saptamani de amenoree. azi am facut ecografie, si ca rezultat e cam asa: Gestational age - GA(CRL)Rempen: 6.22 cm, 12w4d +/-6d, +2.34SD.
Basic measurements CRL: 6.22 cm, AVG : 6.61, 5.87, 6.65, 5.85, 6, 11.
Calculations: Fetal heart HR: 166 BPS.
intrebarea este: mai exact, cate saptamani de sarcina am? 12 de amenoree, sau 12 de cand a avut loc actul sexual in care amramas insarcinata? adica, eu calculez ca am ramas la ovulatia din mai, cam pe 20 si ceva mai. din aceste calcule, reiese altceva? cum ca as fi ramas de fapt la ovulatia de pe 20 si ceva aprilie, si in mai am avut menstruatie peste sarcina? medicul mi'a zis ca e cam mare pt 12 saptamani... sper ca am explicat bine, am si pozele de la ecografie pentru mai multe informatii. multumesc anticipat.
1 comentarii
0
03-08-2012, ora 17:14
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
in rezultatul ecografiei va apare, ati scris mai sus:12w4d +/-6d= 12 sapt 4 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: