interpretare ecografie pelvis

30-10-2016
soric
Nu este medic/terapeut
soric
Buna ziua.
Am facut o ecografie si ceea ce scrie acolo ma nelinisteste.Nu stiu cat de grav pate fi.
Deci: Uter cu dimensiuni 8, 5/4, 7/5, 4cm.Miometru cu structura neomogena, difuz.Mic fibrom subseros 0, 9cm, fundic.Endometru cu grosime de 13mm, structura discret neomogena in special pe versantul posterior.(mentionez ca in ultima luna nu am mai avut ciclu-am 42 ani).Cavitate uterina inchisa.
Parauterin drept colectie lichidiana in interiorul careia se vizualizeaza o formatiune ovalara cu contururi regulate, structura usor hipoecogena 1, 3/1cm, slab vascularizata periferic a carei apartenenta de organ nu pote fi precizata.
Ovar drept- dimensiuni 2, 4/1cm, cu 1-2 foliculi cu diametrul de pana la 1, 1/0, 6cm(nu este in contact cu formatiunea descrisa anterior).
Ovar stang: dimensiuni 4, 9/2, 3cm cu o formatiune chistica complexa cu diametrul de 2cm, cu o zona hipoecogena neomogena si o zona periferica transonic neomogena, ambele avasculare, si un chist de 1, 9/1, 6cm cu continut transonic pur, fara septuri sau vegetatii.Cantitate mica de lichid liber in fundul de sac posterior. Fara adenopatii pelvine.
Precizez ca de cinci ani am dureri in partea dreapta, cu durere pe picior si am fost tratata continuu cu antibiotice pentru anexita. Dar problema nu s-a rezolvat.
Nu stiu ce inseamna acel chist, iar acel ovar marit se poate sparge?.Ciudat ca anul acesta am fost la 2 consultatii ginecilogice si totul a fost bine.
Daca se poate as vrea inca o opiie privind aceasta ecografie.Ce inseamna din punct de vedere ginecologie.Poate fi cancer?Va multumesc din suflet.
1 comentarii
0
31-10-2016, ora 14:42
Dr. Clinica Marie Stopes
Medicina generala, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes
Buna ziua,

O ecografie transabdominala nu poate fi interpretata corect decat coroborand-o cu un examen ginecologic recent, la care se mai pot adauga la nevoie alte investigatii, care vor conduce la un diagnostic corect. Va recomandam sa consultati un medic ginecolog care va poate indruma catre un dioagnostic si tratament corespunzator

Va multumim,
Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.