Interpretare ecografie renala URGENT

12-09-2011
me1921
Nu este medic/terapeut
me1921
Va rog sa-mi explicati rezultatul ecografiei:
Rinichi drept -marit de volum, cu aspect polichistic, cu diametru 129/59 si disparitia structurii corticale. Imagine de calcul cu diametru de 22 mm la nivelul bazinetului renal.
Rinichi stang- pozitie normala cu dimensiuni 111/63, sistem pielocaliceal normal, corticomedulara 23 mm normala.
E chiar atat de grav? Mi s-a spus ca singura solutie e scoaterea rinichiului drept...
2 comentarii
0
30-07-2012, ora 14:22
dr.Ganea
Identitate neconfirmată
dr.Ganea
Buna ziua!

Stiu ca e cam tarziu (la un an..), dar poate le va folosi altor pacienti raspunsul meu.

aspect polichistic - inseamna ca este plin de chisti (sunt vezicule sferice sau ovoidale care contin lichid; pot aparea din mai multe cauze, cel mai frecvent este o tulburare locala specifica respectivului pacient)

acesti chisti de obicei cresc in dimensiuni, asa ca tesutul renal functional este presat si impins la periferie, aparand la examenul ecografic ca "diminuarea/disparitia structurii corticale" sau indice parenchimatos (IP) sub 10mm.

din cauza tulburarii activitatii rinichiului, se creaza conditii care favorizeaza aparitia calculior, deci este destul de comun sa gasim si un calcul. trebuie sa fac observatia ca desi la prima vedere poate parea un rinichi polichistic, la o examinare mai atenta s-ar putea sa ne dam seama ca de fapt cauza dilatatiei este calculul care s-a inclavat (s-a intepenit) in bazinet impiedicand urina sa se dreneze in vezica urinara, iar ceea ce am considerat initial ca fiind chisti sa fie un bazinet dilatat in care eventual se observa septuri sau formatiuni de degenerescenta fibroasa.

"singura solutie".. referitor la ce? asa cum se vede din intrebare nu rezulta care este in realitate problema (durere, etc.) daca faceti o urografie si rinichiul este "mut urografic" atunci inseamna ca nu mai are functie renala (nu mai excreta urina) si daca nu ne deranjeaza, il lasam in pace. daca doare sau face frecvent infectie urinara, e posibil ca sa optam pentru nefrectomie.

Sper ca dvs ati rezolvat problema sau cel putin ati inteles intre timp despre ce e vorba si ati inceput sa faceti pasii necesari pentru a va adapta stilul de viata acestei afectiuni.

Cu respect,
Dr. Daniel Ganea
Medic de familie, competenta ecografie
Bucuresti Sector, Ilfov
0
22-08-2013, ora 17:37
dr.Ganea
Identitate neconfirmată
dr.Ganea
De ce-oi fi scris "chisti" si nu chisturi?...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.