Interpretare examen histopatologic

29-04-2009
deux
Nu este medic/terapeut
deux
Buna ziua!
In urma unei operatii efectuate la san prin care i s-a extras un nodul, pe buletinul de analiza al mamei mele scrie urmatoarele:
8 blocuri, HE si tricrom Masson
EXAMEN MACROSCOPIC: 2 fragmente de tesut adipos cu dimensiunea de 3.5/1.9/1.1 cm si 4.9/3.1/2.5 cm, ingloband travee subtiri si zone solide albicios-sidefii; consistenta crescuta.
EXAMEN MICROSCOPIC: 2 fragmente de glanda mamara cu modificari atrofice, cu rare ducte dilatate delimitate de epiteliu aplatizat, cu prezenta de frecvente ocrocite si stroma abundenta, colagenizata, cu prezenta de noduli hialini si vase cu fibroza hialinizare parietala - atrofie chistica mamara.
Intrebarea mea este : a fost sau nu cancer?
Mentionez ca inainte de aceasta operatie mama a fost diagnosticata cu neoplazm mamar de catre un medic oncolog, a facut citostatice si raze x, dupa care nodulul respectiv s-a micsorat la 1cm. A urmat operatia, iar rezultatul operatiei este cel descris mai sus. Medicul oncolog sustine ca a fost cancer, medicul chirurg si cel de familie spun ca nu. Dumneavoastra ce spuneti?
Va multumesc.
6 comentarii
0
29-04-2009, ora 13:38
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna. Si eu cred ca nu are cancer pt k din ce ai scris aici nu am vazut ceva de gradul sau stadiul bolii sai nimic de malign ca la altele parca scrie, cel putin asa am mai citit si eu.
Dar poate un medic de pe aici stie sa interpreteze mai bine rezultatul. Oricum parerile medicilor, de 2 contra 1, sunt favorabile nu ?
Multa sanatate !
Ali
0
30-04-2009, ora 19:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Diagnosticul de cancer de san nu s-a bazat pe niste investigatii? Nu s-a facut mamografie, biopsie percutana, ecografie? Inainte de a ajunge la oncolog nu a fost vazuta de chirurg?Oncologul a facut citostatice si radioterapie dar chirurgul a operat.Inainte de operatie banuiesc ca chirurgul a studiat dosarul ei medical. Nici mie nu mi se pare ca a avut cancer, se pare ca lumea s-a cam grabit, ori a fost investigata insuficient, nu stiu ce-ar mai fi de zis acum.Numai bine!
0
01-05-2009, ora 10:41
deux
Nu este medic/terapeut
deux
Inainte de diagnosticul de cancer la san, s-a efectuat o mamografie, al carei rezultat a fost "san stang in cadranul superior extern imagine stelata spirulata". Mama a mers apoi la un medic oncolog, la spitalul municipal de aici, din Constanta, a facut punctie si a fost diagnosticata cu "neoplasm san stang III A". A urmat 4 cure de CHT si 25 sedinte de RT, pe care le-a suportat neasteptat de bine, neavand nici macar o senzatie de voma. A facut din nou o ecografie, cu rezultatul "edem tegumentar moderat in cadranul extern la ora 15, neomogen cu atenuare acustica posterioara 12 mm diametru" si o mamografie, rezultatul fiind "imagine opaca cu aspect stelat". Nodulul respectiv era mult mai mic decat fusese la inceput. Medicul oncolog i-a spus ca evolutia a fost extrem de buna, ca dansul a facut tot ce a depins de el si i-a recomandat un medic chirurg, din acelasi spital.. Mama nu s-a dus la chirurgul respectiv, pentru ca acela era renumit pt faptul ca e pus pe "taiat" si atat, ci a preferat sa se interneze intr-o clinica particulara. Aici, medicul chirurg care a examinat-o si i-a studiat dosarul s-a mirat putin auzind ca trecuse prin citostatice, dupa care i-a facut un set de analize complete si apoi a programat-o pt operatie. Analizele i-au iesit toate bune. Rezultatul marker-ului a fost de 13, 6. I s-a spus ca ii vor deschide sanul si in functie de ceea ce gasesc acolo ii vor scoate nodulul sau, dupa caz, ii vor taia tot sanul. In fine, s-a operat, i s-a scos doar nodulul, iar diagnosticul de externare a fost "tumora mamara stanga". Dupa 10 zile a primit si rezultatul examenului histopatologic, care este cel scris mai sus, in primul meu comentariu. In final, medicul chirurg i-a spus ca n-a fost cancer. Mama s-a dus cu rezultatul de la operatie inapoi la medicul oncolog (pt ca asa i se spusese de catre acesta inainte de operatie), dansul s-a strambat cand a vazut ca operatia s-a efectuat la o clinica particulara, dupa care i-a prescris niste pastile, pe scrisoarea de recomandare catre medicul de familie trecand diagnosticul sau intial, neoplasm mamar. Medicul de familie a spus ca diagnosticul de neoplasm nu se potriveste cu rezultatul examenului histopatologic rezultat in urma operatiei si cam asta a fost tot. Eu una nu mai inteleg nimic si este cel putin enervant sa nu stii ce a fost pana la urma.
Va multumesc din nou. Si imi cer scuze ca am scris ditamai romanul :)
0
01-05-2009, ora 10:48
deux
Nu este medic/terapeut
deux
Revin cu mentiunea ca inainte de a ajunge la medicul oncolog, NU a fost vazuta de un chirurg. Dupa rezultatul mamografiei i s-a recomandat examen oncologic si a mers la medicul oncolog. Nu-i dau numele, pentru ca nu mai are rost, spun doar ca acest medic este genul care "zambeste dupa ce primeste". Fara a-i comunica vreun diagnostic, i-a spus mamei "intri la citostatice". Normal ca ea s-a speriat si a intrebat "de ce? ce am?". Dansul a replicat doar "Nu stam la discutii". Dupa ce tatal meu s-a dus cu "plicul" la dansul, a stat si la discutii.
0
01-05-2009, ora 15:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa cum spuneam, acum nu mai e nimic de zis.Acea imagine stelata trebuia confirmata dupa ce facea o vizita la chirurg.De fapt cel ce a gresit a fost persoana de la mamografie care v-a orientat unde nu trebuia.Bine ca totul este bine.Sa mergeti la chirurg la control cand a spus sa reveniti.Sanatate!
0
02-05-2009, ora 17:38
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pana la urma biata femeie a facut raze si citostatice pe baza unor interpretari gresite ale unui medic oncolog! Saraca de ea prin ce-a mai trecut !
Se intampla in anul 2009, Doamne, de necrezut !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.