interpretare examen microscopic preparat proaspat

05-04-2008
carmen_red
Nu este medic/terapeut
carmen_red
Buna!Este absolut groaznic sa iti faci niste analize si apoi sa stai cu sufletul la gura asteptand interpretarea, va rog mult o parere avizata care ma poate ajuta, nu mai am rabdare..:
Secretie col uterin:-celule epiteliale poligonale-frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate in proportie de 75%
-celule epiteliale rotunde-rare
celule cu aspect de "clue cell"-absente
leucocite-relativ frecvente
hematii-absente
trichomonas vaginalis-absent
levuri-absente
flora microbiana-gram pozitiv, polimorfi(probabil doderlein)
Cultura secretie col uterin-pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena
-pe mediile Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat streptococ
3 comentarii
0
12-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Rezultatul este in regula. Nu aveti de ce sa va faceti probleme.
Numai bine!
0
21-05-2008, ora 00:00
liddia
Nu este medic/terapeut
liddia
Buna,
Sunt mai noua pe aici da disperarea ma face sa apelez la tot ce se poate.Acum o luna si ceva, dupa o abstinenta de 3 ani am avut contact sexual cu asa zisul meu prieten.Inconstienta si "valul" m-a facut sa uit d o contraceptie care m-ar fi scuti de neplacerile actuale asa ca acum am de suferit.Pe scurt la o perioada de 4 saptamani dupa primul contact cu el ma anunta cat se poate de galant..cu ghilimelele de rigoare.. sa ma duc la un control ca l-am imbolnavit pe el.Socul pe care l-am avut nu se poate exprima in cuvinte..varsaturi si plans fara oprire.In fine explicatia lui privind concluzia a fost ca el nu a mai avut pe niimeni de muult timp si eu sunt vinovata.Asa ca m-am postat a doua zi la doctor si mi-am facut toate analizele desi simptome eu nu aveam..nimic nu m-a facut sa cred ca as avea ceva.Am facut testul HIV, Babes-Papanicolaou.Mirobiologie si Antigen Chlamydia plus anlize de sange cat sa-mi ajunga tot anul.Chestia a fost ca el nu a avut bunavointa sa-mi spuna ce anume i s-a descoperit la analize ci doar ca urina cu durere si frecvent precum si ca are niste bubite pe penis.Dupa 6 zile ma duc la doctor sa-mi citeasca analizele dupa ce la control mi-a spus ca e ok si ca doar sunt suspecta de o inflamare a colului uterin si o secretie minora.
Analizele suna cam asa:
-celule epiteliale poligonale frecvente
-celule epiteliale rotunde relativ absente
-celule cu aspect "clue cell" absente
-leucocite numeroase
-hematii rare
-trichomonas vaginalis absent
-levuri rare
-inmugurite prezente
-hife, pseudohife prezente
Flora microbiana
-predomina bacilii Gram negativi
-relativ frecventi lactobacili
-rari coci Gram pozitivi
Antigen Chlamydia
-imunoenzimatic
-secretie col uterin -pozitiv
Poate cineva sa-mi spuna ce inseamna toate aste caci "bunul" doctor m-a informa doar ca am chlamydia (nu stiu ce e asta, de unde apare si cum se manifesta...pe internet e totul fara noima..clar e ca femeia e responsabila..asa zic ei) si o ciuperca, micoza capatata de undeva.Mi-a dat tratament unidox solutab 2cpr/12 ore, pentru amandoi, gynozol 400mg ovule timp de 6 zile si un unguent pentru el si cam atat..cica trece.Dar as vrea sa stiu si eu dak e sigur testul asta din secretii sau trebuie sa imi fac si analiza sangelui?As fi dorit sa-mi explice ce inseamna toate analizele insirate dar a fost ata de evaziv ca m-a bagat in 'ceata' complet.Si inca ceva... barbatul poate purta o boala si "darui" la altii sau sa ma impac cu ideea ca femeia e sursa tuturor bolilor?
Astept un raspuns caci mai am putin si ma spal cu spirt si ajung sa imi fac o fobie privind toti microbii si pana atunci sanatate.
0
20-05-2011, ora 15:42
ginamaria
Nu este medic/terapeut
ginamaria
Buna ziua!va rog o lamurire
am depistat CANDIDA Spp in analizele de scaun-am facut analiza de doua ori si din nou a iesit aceasta Candida Spp
Am rugat sa se faca o cultura ca sa stim la ce fel de medicament este sensibila ca sa nu luam la intamplare,
si aici incepe peripetia
la cultura a iesit negativa la 72 de ore
Ce se intampla?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analizele medicale uzuale
  • Cum ne monitorizǎm sǎnǎtatea?
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •