Interpretare examen Papanicolau

02-02-2011
TurkishJasmine
Nu este medic/terapeut
TurkishJasmine
Buna ziua. Rog interpretare analize examen Papanicolau.

Diagnostic citologic descriptiv
FSV+EXOCOL
Celule superficiale si intermediare (CS+CI), polimorfonucleare+, histiocite+, hematii+, citoloza+, parakeratoza+, hiperkeratoza+. Nuclei mariti de volum pe CI. Lactobacili. Hife Candida.

ENDOCOL
Fond fibrino/mucoid, polimorfonucleare+, histiocite +, hematii+,.
Celule endocervicale aspect normal fiziologic.
Nuclei mariti de volum pe CI.
Celule metaplaziate mature, aspect metabolic activ.

INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL:
FARA LEZIUNI INTRAEPITELIALE SI/SAU DE MALIGNITATE
MODIFICARI REACTIVE NON/NEOPLAZICE ASOCIATE CU:
Candidada spp.
Inflamatie

EVALUARE HORMONALA
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza

REZULTAT FINAL: Frotiu intens inflamator

RECOMANDARI: Repetare dupa tratament
4 comentarii
0
02-02-2011, ora 19:36
DNEC
Identitate neconfirmată
DNEC
Frotiul indica o infectie. Este indicat sa iti faci o cultura din secretia vaginala si tratament conform antibiogramei. Reevaluare la cateva luni dupa tratament, inclusiv repetare papanicolau.
0
03-02-2011, ora 15:12
TurkishJasmine
Nu este medic/terapeut
TurkishJasmine
Multumesc frumos. In mai mi s-a descoperit o rana pe col si infectie cu ureaplasma. In urma mai multor tratamente, la ultimele analize nu mi-a mai iesit ureaplasma, ci Candida. Mi-am facut testul de HPV in vara care a iesit negativ.Sunt ingrijorata pt primul medic la care am fost m-a speriat foarte tare ca as putea avea celule canceroase etc.
0
06-02-2011, ora 14:45
DNEC
Identitate neconfirmată
DNEC
Infectia cu candida poate apare si ca urmare a unui tratament antibiotic, datorita dezechilibrului florei microbiene vaginale; esti pe drumul cel bun, ai scapat de ureaplasma, dar te-ai ales cu o complcatie a tratamentului, care nu este faorte grava. Va trebui sa tratezi si candida, si exista si medicamente care favorizeaza o dezvoltare normala a florei microbiene normale.
Legat de celule canceroase, nu ai motive sa iti faci probleme; fa-ti in continuare anual papanicolau si va fi OK. Si grija la infectiile cu transmitere sexuala; atentie, si partenerul trebuie tratat, pentru a nu te reinfecta.
0
06-02-2011, ora 22:04
TurkishJasmine
Nu este medic/terapeut
TurkishJasmine
Va multumesc foarte mult pentru interpretare, mai ales ca v-am rapit din timp. Maine am programare la colposcopie, iar marti la medicul ginecolog. Sper sa imi rezolv cat mai repede problemele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •