interpretare examen urocultura!

18-07-2008
vasilik
Nu este medic/terapeut
vasilik
buna!in urma unui examen de urocultura am primit urmat. raspuns: celule epiteliate superficiale 85/ul(val. normala 28/ul), cristale de oxalat de calciu 58/HPF(val. norm. 10/HPF)cristale amorfe 992/ul(val. norm. 275/ul)prezenta flora microbiana, escherichia coli prezent, spuneti-mi va rog ce trebuie sa fc ca-ci imi doresc sa scap, de aproape 1 an racesc f des, am dureri groaznice la urinare
va multumesc!
4 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
pai...daca ti-a dat escherichia coli prezent, nu ti-a dat si antibiograma..?
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, este necesar sa faci un tratament antibiotic al infectiei urinare conform antibiogramei; infectia urinara poate fi intretinuta de o litiaza ( prezente cristale de oxalat de calciu), ar fi bine sa faci si o ecografie abdominala( rinichi, cai urinare);este necesar si un consult urologic; aprecierea functiei renale, in cazul existentei unei litiaze, se poate face prin determinarea ureei, creatininei, acidului uric; mai multe investigatii ca si tratamentul corespunzator va pot fi recomandate de un medic nefrolog su urolog; de asemenea, ca adjuvant, vi se poate recomanda un tratament de crestere a imunitatii( de exemplu Cantastim 1 f sc la 7 zile, in total 10 fiole, cura se poate repeta dupa 3 luni)numai bine;
0
25-07-2008, ora 00:00
vasilik
Nu este medic/terapeut
vasilik
buna!
eu am primit si antibiograma, iar medicul de familie mi-a recomandat 5 zile de gentamicina injectabila cu 2 fiole pe zi
mi-am mai facut si un echo la rinichi dar nu am nimic, nici nisip, nici pietre, sincer sper sa-mi treaca
va multumesc pt raspunsuri si va doresc multa sanatate
0
20-08-2008, ora 00:00
vasilik
Nu este medic/terapeut
vasilik
buna!
din pacate mia revenit din nou, ce sa mai fc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemocultura și urocultura
  •