Interpretare free beta HCG/beta HCG

23-12-2017
maryc33
Nu este medic/terapeut
maryc33
Buna ziua! Sunt insarcinata in 5 saptamani. Am facut toate analizele…printre care si free beta HCG (prima data sambata-16.12, repetat luni-18.12). Rezultatele sunt:free beta HCG sambata 1.77, luni 4.7. Cand a vazut rezultatele, doctorul a zis este extrem de mic si mai mult ca sigur a fost sarcina dar s-a pierdut. A decis totusi sa facem o eco transvaginala…s-a vazut sacul si vezicula vitelina. Doctorul m-a trimis sa fac beta hcg…rezultat 7304.Am sunat doctorul care mi-a zis ca 7304 e valoare normala dar nu a stiut sa imi spuna de ce sambata si luni am avut valori atat de mici la free beta hcg. In afara de sani mariti si durerosi nu am nici alt simptom. Voi mai ajunge la medic doar pe 9 ianuarie. Ce parere aveti? Sa imi fac griji?
1 comentarii
0
09-04-2022, ora 21:07
Eulalia94
Nu este medic/terapeut
Eulalia94
Buna seara. Pe data de 28.03.2022 am avut o ecografie intra-vaginala si mi s-a zis ca am 6 săptămâni de sarcina cu tratament ulterior aspenter, acid folic si arefarm. Avand ciclurile neregulate nu s- a luat varsta dupa perioada de menstruație. Pentru linistea mea am realizat pe 6.04 un test beta hcg cu rezultatul de 18119, 8 dupa pe 8.04 am realizat al doilea test pentru a vedea evolutia. Rezulatul fiind 15954, 5. Intrebarea este sa imi fac griji in continuare, este o problema? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul