interpretare IRM cerebral la copil de 4 ani

05-06-2014
nico2sweety
Nu este medic/terapeut
nico2sweety
Buna ziua, am o fetita de 4 ani si 3 luni care a lesinat la gradinita, la internarea in spital diagnosticul principal a fost:sincopa si colaps si diagnosticele secunadare au fost: amigdalita acuta, nespecificata.Limfadenita acuta a fetei, capului si gatului. Anemia prin carenta de fier, nespecificata.Boala pulmonara interstitiala, nespecificata.Hipoglicemie nespecificata.Tratamentul pe perioada internarii a fost cu ampicilina 500mg, cefotaxim 1g, erdomed 175mg/5ml, gentamicin 80mg/2ml, mig pediatric, vitamina B1, vitamina B6, vitamina C.Dupa externare am mers in particular la un doctor neurolog, care i-a pus diagnosticul de manifestari paroxistice de pierdere a constientei, i s-a facut EEG care nu a iesit prea bine si atunci ne-a dat trimitere pt IRM cerebral. Rezultatul este: Examenul IRM nu deceleaza procese inlocuitoare de spatiu intracerebrale. Fisura interemisfera se mentine pe linia mediana.Sistem ventricular simetric, de dimensiuni normale, fara modificari de semnal in substanta alba periventriculara.Relief cortical normal.Pe secventele FLAIR coronale nu apar modificari patologice ale regiunilor hipocampice.Nuclei bazali, corp calos si capsula interna cu semnal normal.Trunchiul cerebral si cerebelul fara anomalii de semnal.Regiuni orbitare cu aspect normal.Unghiuri ponto-cerebeloase libere.Sinusurile paranazale sunt normale pneumatizate.Celulele mastoidiene contin acumulari cu hipersemanal T2. Concluzii: Aspect IRM cerebral in limite normale. Modificari inflamatorii mastoidiene.O sa mergem cu acest rezultat si restul analizelor la sange pe care le-am repetat la doctorul neurolog. Dumneavoastra ce parere aveti? Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.