Interpretare radiografie

26-01-2013
SIMONA19821982
Nu este medic/terapeut
SIMONA19821982
Buna ziua!
Din vara a inceput sa ma doara in zona submandibulara si spre baza limbii, mai pronuntat pe partea dreapta.Durerea este insotita si de senzatia de infundare a urechii drepte si de o presiune in partea dreapta a capului.
Urechea se desfuda numai daca ma intindeam pe spate in pat.
Am consultat mai multi medici orl-isti si toti mi-au spus ca nu am nimic la ureche si in schimb am o faringita.
Audiograma a iesit foarte bine.
Am facut ultima data o radiografie de baza de craniu( HIRTZ), iar rezultatul este urmator:
' Sinusuri sfenoidale inegale usor neomogen pe partea dreapta '.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca este normal si sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare.
Va multumesc si va doresc o zi cat mai frumoasa!
3 comentarii
0
26-01-2013, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinusul sfenoidal...intradevar este la baza craniului. dar nu are nici o legatura cu zona submandibulara si baza limbii
trebuie sa mergi la stomatolog, la maxilo-facial...
deasemenea la gastrologie...fiindca refluxul gastric poate afecta faringele...
0
26-01-2013, ora 21:10
SIMONA19821982
Nu este medic/terapeut
SIMONA19821982
Ma scuzati ca revin, rezultatul radiografiei este bun? Deci sinusul nu este afectat?
Mentionez ca eu port si aparat dentar pe arcada superioara.Cu timpul molarul de mine de pe partea dreapta a inaintat in gingie si nu se mai vede coaroana decat jumatate. Se poate sa-mi afecteze articulatia si sa dea senzatia de ureche infundata ?
0
26-01-2013, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da...afectiunile articulatiei temporo.mandibulare dau infundarea urechii, dureri in ureche si dureri de cap...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de des putem face radiografii? (și riscurile asociate)
  •