interpretare rezultat chiuretaj biopsic

27-08-2015
maxi ss
Nu este medic/terapeut
maxi ss
Buna ziua. Am 43 ani si in urma unei menstruatii prelungite am facut o ecografie intravaginala.care a evidentiat un endometru hiperplazic de 14mmm.Am facut un chiuretaj biopsic si d-na doctor a spus ca rezultatul este bun.dar sa iau trei luni orgametril si sa revin la ecografie A mai adaugat ca daca grosimea endometru nu se micsoreaza ar trebui sa ma gandesc la operatie, pt a preveni ceva mai grav.va rog, explicati mi si mie rezultatul biopsiei pe care am facut o si daca poate fi vorba de ceva mai grav.se poate ajunge la histerectomie, sau poate fi cancer? multumesc! adaug mai jos exact cum este scris rez biopsiei;
Endometru cu glande sub stimul estrogenic, zone de metaplazie eozinofilica a epitelului glandular si corion citogenic.fragmente polipoide alcatuite din glande cu epiteliu de tip endometrial si de tip mucinos intr o stroma partial citogena, partial fibroasa incorporand vase cu pereti ingrosati, polip mixt endometrial-endocervical, cu aspecte de endometru disfunctional, fragmente de endocol cu metaplazie scuomoasa imatura a epitelului glandular.
2 comentarii
0
27-08-2015, ora 17:27
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Urmati cu incredere tratamentul prescris. Daca reapare hiperplazia endometrului se poate pune problema histerectomiei. Examenul histopatologic nu evidentiaza atipii celulare.

O zi placuta!
0
27-08-2015, ora 19:37
maxi ss
Nu este medic/terapeut
maxi ss
Multumesc pt raspuns.totusi ma agat de o speranta si va mai intreb ceva: tinand cont ca mama mea a intrat la menopauza in jurul varstei mele de acum, 43 ani, chiar si cu hiperplazie nu pot astepta pana la menopauza cand am inteles ca uterul involueaza?sau pot risca sa se agraveze?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.