Interpretare Rezultat Papanicolaou

25-04-2012
oneone082
Nu este medic/terapeut
oneone082
Buna ziua,
Am o intrebare la d-voastra.Am 30 ani si o fetita de 2 anisori.Am nascut natural, iar inainte de a ramane insarcinata am facut testul papanicolaou si era totul ok.
In martie dupa 2 ani de la nastere am facut testul si rezultatul nu a fost bun, am repetat dupa un tratament cu Polyginax( 12 zile), iar ieri mi-a ajuns rezultatul de la Bucuresti si anume:
CONCLUZIE: Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata ( ASC-US)
RECOMANDARI: ' Tinand cont de varsta pacientei si de modificarile citologice recomandam continuarea investigatiilor prin efectuarea testarii HPV si a unei examinari colposcopice'
Va rog sa imi raspundeti, sunt fff nelinistita dupa vederea rezultatului, este cumva vorba de cancer???
2 comentarii
0
26-04-2012, ora 14:01
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu este vorba de cancer, insa trebuie sa faci genotiparea pentru virusul HPV. 80% din persoanele care au rezultat ASC-US au si virusul HPV. Daca in urma testului rezulta ca nu ai HPV, nu ti se va da nici macar tratament, nu e nimic grav, insa daca ai HPV pozitiv, atunci va trebui sa faci o colposcopie neaparat.
Poti cere genotiparea HPV unde ai facut si testul papanicolau, se face din aceeasi recoltare, laboratoarele avand obligatia de a pastra recoltarea timp de 6 luni. Costa 150 ori 300 de lei, depinde care test preferi.
Chiar daca ai HPV nu inseamna ca ai cancer ori ca vei avea veodata, insa trebuie supraveghata situatia.
Bafta!
0
27-04-2012, ora 14:36
oneone082
Nu este medic/terapeut
oneone082
Multumesc din suflet, Otilia pentru raspuns. M-am mai linistit. Am fost ieri la dr pentru recoltarea HPV. Astept rezultatul in 14 zile..Sper sa fie totul ok.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.