Interpretare rezultat Papanicolau

14-10-2017
ioana2682
Nu este medic/terapeut
ioana2682
Buna ziua,
I) Secretie col uterin: Pe mediile insamantate nu s-a dezoltat flora patogena in conditii aerobe.Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii Candida spp.Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.nota:proba biologica a fost testata pentru :streptococ hemolitic grup A, B, Staphylococcus aureus, Entereoacteriaceae, Pseudomonas spp, Candida spp.
2)Examen microscopic proaspat si/ sau colorat-diverese prod.biologice:a)Microscopie: Secretie Col Uterin: celule epiteliate poligonale-frecvente, izolate si in gramezi;celule epiteliale rotunde absente; celule cu aspect de clue cell absente;leucocite-rare;hematii -absente;trichomonas vaginalis-nu se observa;levuri-absente; b)Flora microbiana: bacili gram pozitivi, polimorfi(probabil Doderlein)

II) Papanicolau: S-au prelevat 2 probe: FSV/EXOCOL si ENDOCOL;Calitatea frotiului:satisfacatoare:celule endocervicale prezente;
Diagnostic Citologic Descriptiv: FSV+exocol:relativ fecvente celule scuamoase superficiale(CSS);frecvente placarde de celule scuamoase intermediare(CSI) cu nuclei de aspect normal;polimorfonucleare rare;flora:lactobacili; ENDOCOL: fond fibrino-mucoid;idem celularitate FSV;celule epiteliale endocervicale(CE) de aspect normal;polimorfonucleare rare;FROTIU NEGATIV, FARA LEZIUNI INTRAEPITELIALE SI/ SAU MALIGNITATE;EVALUARE HORMONALA: PATTERN HORMONAL COMPATIBIL CU VARSTA SI ANAMNEZA; REZULTAT FINAL : NILM

Dupa ce am fost cu cineva, am observat ca la aproximativ 6 saptamani am avut febra, nu stiu daca a coincis cu faptul ca am fost fizic cu acea persoana, cateodata fara protectie, pt ca il stiam mai demult, apoi la ceva timp au aparut mancarimi in zona vulvara exterioara, de aceea am facut aceste analize. Poate fi oare Chlamydia sau gonhoree sau HPV 6 sau Herpes simplex 1 sau 2 ?ideea e ca sunt multe analize pentru herpes simplex 1, 2 si nu as sti care ar trebui.Va rog astept raspuns.E periculos daca ar fi Herpes sau ce ar putea fi daca nu e Herpes(sper sa nu fie si nici HPV).In iunie am aut ultimul contact fizic si acum 1 saptamana am facut analizele. Va rog spuneti-mi daca analizele facute sunt bune si daca ar trebui sa mai fac alatele.

Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •