interpretare rezultat secretie vaginala

13-01-2011
nivine
Nu este medic/terapeut
nivine
ce e de facut in cazul in care rezultatul primit este urmatorul:
epitelii frecvente
cocobacili gram- relativ frecventi
coci gram+ bifat
coci gram- frecventi, alungiti si grupati
Alte observatii:Rar detritus celular amorf;frecvente celule superficiale si intermediare etalate;frecvente polimorfonucleare integre si degradate.
12 comentarii
0
15-01-2011, ora 19:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E de urmat un tratament.mergi cu rezultatul la medicul care a recomandat analiza sau la medicul de familie.intreaba daca este cazul ca si partenerul tau sa primeasca terapie.Sa nu ai relatii sexuale cat timp faci tratament.
0
15-01-2011, ora 21:48
nivine
Nu este medic/terapeut
nivine
Multumesc pentru raspuns.Aceasta analiza de secretie am facut-o dupa ce am urmat un tratament cu:tinizol(atat eu cat si sotul-4 tablete), cervucid ovule si macmiror unguent(sotul).Tratamentul mi-a fost recomandat de catre medicul ginecolog deoarece am facut un PAP si mi s-a dat diagnosticul de cervicovaginita (cocobacili prezenti).Cocii gram- si gram + au aparut la analiza de secretie ulterior acestui tratament iar cocobacilii sunt in continuare prezenti.Deci rezultatul este mai rau ca inainte de tratament desi nici inainte nu aveam vreo secretie si nici alte simptome.
0
16-01-2011, ora 18:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi cu rezultatul la medicul de familie si spune-i despre ce este vorba.e nevoie de un antibiotic a carui actiune sa acopere toti acesti microbi + repetat tratamentul cu ovule si/sau unguent / spalaturi vaginale [ recomand spalaturile vaginale ]. Sau te poti intoarce la ginecolog.
0
16-01-2011, ora 19:43
nivine
Nu este medic/terapeut
nivine
Multumesc pentru raspuns si promptitudine.Sanatate!
0
20-01-2011, ora 22:24
nivine
Nu este medic/terapeut
nivine
Am ajuns la ginecolog si am primit urmatorul tratament :
-tinizol 8 tablete, cervucid 12 ovule, augmentin 20 tablete, fluconazol 2 capsule, feminella ovule 6
Sunt surprinsa ca dr.a ales aceeasi formula de tratament, in mare parte, cu toate ca nu a dat rezultatul scontat.Am o hepatita cronica B si sunt ingrijorata din acest motiv.Este corect tratamentul?Multumesc.
0
23-01-2011, ora 18:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sa speram ca va trece...bea multe lichide.trebuia sa-i spui dr, de hepatita B...ia-ti si o folie de Lagosa [ 2cp/zi ] sau un flacon de Liv pe perioada de tratament si dupa, pentru protectia ficatului.
0
24-01-2011, ora 20:29
Anca Ancutza
Nu este medic/terapeut
Anca Ancutza
Buna seara,
Ce imi puteti spune despre urmatoarele rezultate:
- Celule epiteliale poligonale - frecvente
- Celule epiteliale rotunde- rare
- Leucocite - frecvente

Va multumesc.
0
25-01-2011, ora 18:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Leucocite frecvente ar arata spre o infectie.despre ce e vorba ?
0
18-02-2011, ora 19:55
nivine
Nu este medic/terapeut
nivine
Revin dupa tratamentul facut cu rigurozitate si o noua secretie vaginala si PAP:foarte frecvente PMN, modificari celulare benigne, modificari reactive asociate cu atrofia, evaluare hormonala-pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza.Rezultatul secretiei vaginale:absent streptococ de grup B, absenta candida sp., prezenta Escherichia coli.S-a facut si antibiograma.Intrebarea mea este cum de a aparut acum Ecoli dupa tratamentul urmat daca la celelalte doua analize nu a existat?Multumesc anticipat
0
16-05-2011, ora 23:53
anniero
Nu este medic/terapeut
anniero
Va rog din suflet sa imi raspundeti.Rezultatul testului Papanicolau arata astfel:"Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice-vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Notam prezenta de scuame keratinizate cu nucleu picnotic si scuame de keratina anucleate, izolate si in placard.
Frotiu negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia, de tip parakeratozic si hiperkeratozic."

Am o rana pe col si am primit tratament.de asemenea medicul mi-a spus ca am o vaginita.ce am uitat sa intreb este daca trebuie sa tratez si partenerul.ar putea aceasta vaginita sa se datoreze unei candidoze care sa nu fi iesit la Papanicolau?

Va rog din suflet sa imi raspundeti.Multumesc anticipat
0
23-05-2011, ora 14:57
cucina
Nu este medic/terapeut
cucina
buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu interpretarea analizei de mai jos. nu pot sa ajung la doctor in urmatoarele 2 saptamani si as dori sa stiu daca trebuie inceput vreun tratament.
multumesc

Flora bacteriana Normala (flora lactobacilara).
Inmugurite prezente
Celule epiteliale poligonale frecvente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule cu aspect de "clue cell" absente
Leucocite relativ frecvente
Hematii absent
Trichomonas vaginalis absent
Levuri frecvente
Hife, pseudohife prezente
0
12-12-2011, ora 13:11
Lavinia26
Nu este medic/terapeut
Lavinia26
Buna ziua, in urma unei analize la secretie mi-a iesit un detritus celular. Va rog daca se poate sa-mi spune-ti care sunt cauzele. De unde se ia.. nu stiu nimic despre aceasta "boala"! Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •