INTERPRETARE REZULTAT TEST PAPANICOLAU

26-01-2010
dana dondas
Nu este medic/terapeut
dana dondas
As dori sa-mi interpretati si mie urmatorul rezultat PAP si sa-mi spuneti daca trebuie sa ma ingrijorez si daca tratamentul dat este adecvat:
1. La adecvarea frotiurilor este bifat Satisfacatoare
2. La caracterizare generala este bifat Modificari celulare benigne
3. La diagnostic descriptiv - Modificari celulare benigne - Infectii: sunt bifate Candida albicans si Bacterii; La Modificari reactive asociate cu: este bifat INFLAMATIA; La anomalii ale celulelor epiteliale - celule pavimentoase (scuamoase) este bifat ASCUS
4. La evaluare hormonala este bifat Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza
5.La recomandari scrie: Frotiu predominant cu celule scuamoase, intermediare si parabazale (unele cu aspect ASCUS), relativ frecvente leucocite, relativ - nu inteleg - flora bacilara si de coci si filamente candida. Recomandare: repetarea ex. PAP dupa tratament, tratamentul fiind: 5 zile Metronidazol 2x2 pastile / zi si ovule Cervugid 12 zile.Dna Dr. a spus sa repet PAp in pe 15 Martie. Avand in vedere ca termin tratamentul pe 3 febr.nu e prea tarziu sa repet PAP tocmai pe 15 martie? Multumesc
2 comentarii
0
27-01-2010, ora 14:32
mihalina
Nu este medic/terapeut
mihalina
Imi cer scuze daca am postat gresit mesajul. Insa am o rugaminte. Am facut examenul de secretie vaginala iar rezultatul este:
-frecvente celule epiteliale plate
-frecvente leucocite
-moderata flora bacteriana polimorfa
-absent trichomonas
-prezente levuri
-prezent escherichia coli
Am fost la un medic care mi-a spus ca nu am probleme deosebite, ca este o usoara infectie si mi-a dat 12 zile ovule -Poligynox.fara sa-mi spuna ce am de fapt.
V-as ruga sa ma ajutati daca stie cineva.
0
28-01-2010, ora 22:49
dana dondas
Nu este medic/terapeut
dana dondas
Imi pare rau dar eu nu stiu raspunsul. Mesajul trebuia trimis altfel, nu ca raspuns la intrebarile mele privind rezultatul testului PAP.
Cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.