interpretare rezultat test papanicolau si secretii vaginale

25-06-2009
kris_23
Nu este medic/terapeut
kris_23
Buna ziua Am 23 de ani si vreau parerea dumneavoastra pentru ca sunt destul de speriata in decembrie mi-am facut testul papanicolau si mi-a rezultat: FROTIU SATISFACATOR MODIFICARI REACTIVE:INFLAMATIE FROTIU PAPANICOLAU TIP II. in acelasi timp mi-am facut si test pentru secretiile vaginale si mi-a iesit o infectie mai exact: FRECVENTE CELULE EPITELIALE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. FRECVENTE PMN. FLORA MICROBIANA MIXTA. ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS. mi-am refacut testul in luna aceasta iar rezultatele ma inspaimanta: FROTIU SATISFACATOR ATIPII ALE CELULELOR EPITELIALE PAVIMENTOASE INTERMEDIARE ASCUS iar la secretii: FRECVENTE CELULE EPITELIALE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN. ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS. doctorita mi-a dat tratament pe 3 luni cu Cervugid si mi-a zis sa repet testul Cat de grav este este posibil in numai 6 luni sa se schimbe rezultatul Sunt predispusa la cancer
5 comentarii
0
25-06-2009, ora 20:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
ASCUS nu-i cancer si nici stare precanceroasa reprezinta celule scuamoase atipice ce au o semnificatie nedeterminata ce apar ca urmare a unor infectii genitale netratate infectia din decembrie ai tratat-o infectii cu HPV cu virus herpetic etc. si care in timp pot evolua spre cancer daca nu se iau masuri.Acum e foarte bine ca ai primit terapie ar trebui sa faci si tipizarea HPV pentru a vedea daca ai prezent acest virus si daca este cu risc inalt sau scazut. Daca este absent HPV sau este un HPV cu risc scazut te poti vindeca in cateva luni avand si tratatment pentru infectia genitala de asta ti s-a recomandat repetarea testului Papanicolau dupa terapie.Deci stai linistita si fa tratamentul repeta testul fa si tipizarea HPV si va fi bine. Ar trebui ca aceste cateva luni de terapie si clarificare a problemei sa nu mai ai nici un contact sexual fara prezervativ si daca se poate mai rar.
0
25-06-2009, ora 21:44
kris_23
Nu este medic/terapeut
kris_23
Va multumesc foarte mult pentru raspuns Dar imi puteti explica in ce consta tipizarea HPV Si daca totusi se descopera ca am HPV cu risc inalt Si eu in 2 luni plec din tara Aveti idee cat de scumpe sunt aceste analize in strainatate Credeti ca as putea sa fac un test papanicolau la jumatatea tratamentului cu Cervigid Ar avea vreo relevanta Tin sa mentionez ca in aceasta perioada am avut contact sexual numai cu prezervativ si relativ redus Dar cand voi pleca din tara voi locui cu prietenul meu si automat inseamna contact sexual mai frecvent Si unde pot pastra ovulele Cervugid avand in vedere ca temperatura maxima de pastrare este 15 grade Iar in frigider e prea rece Va multumesc
0
26-06-2009, ora 18:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa-ti cat de repede tipizarea HPV macar sa stii cum stai. Daca iti iese HPV cu risc inalt ar trebui sa cauterizezi zona cu celule atipice.Testul Papanicolau il poti repeta intre doua cure cu Cervugid inainte de a incepe cura urmatoare. Pretul tipizarii in afara nu-l stiu nici nu mi-ai spus in ce tara pleci. Cervugid cat timp esti in tara il cumperi lunar. Afara ar mai trebui sa iei doar pentru o luna.Dar si acolo gasesti ovule in farmacii nu lua de aici.Daca va fi cazul sa-mi mai scrii si te voi sfatui ce sa cumperi.Ovulele le poti pastra intr-un loc racoros sau chiar la frigider nu in congelator.
0
28-06-2009, ora 22:38
zozolina
Nu este medic/terapeut
zozolina
Buna ziua Acesta este rezultatul meu la testul Papanicolau si nu inteleg ce inseamna: Celule epiteliale poligonale relativ frecvente Celule epiteliale rotunde rare Celule cu aspect de clue cell absente Leucocite relativ frecvente Hematii absent Trichomonas vaginalis absent Levuri rare Inmugurite prezente Hife pseudohife prezente Flora microbiana Normala flora lactobacilara. Anul trecut dupa ce am facut testul asta mi s-a recomandat sa fac un tratament de colposeptine 10 zile timp de 3 luni.Mi s-a spus ca va reveni asistenta cu telefon pentru tratament daca nu este ok dar pana acum nu m-a sunat nimeni.Sa inteleg ca nu am de ce sa-mi fac griji ps: mentionaez ca am facut testul pe data de 10.06.09. Multumesc
0
30-06-2009, ora 10:12
kris_23
Nu este medic/terapeut
kris_23
Doamna doctor as dori sa va dau adresa mea de mail si sa mi-o trimiteti pe a dumneavoastra ca sa comunicam pe mail ca sa pot sa va intreb mai multe Bineinteles daca sunteti de acord Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.