Interpretare rezultate analize medicale

07-02-2012
Lauras23
Nu este medic/terapeut
Lauras23
Buna ziua,

Am primit acum 2 zile rezultatele analizelor medicale si nu arata foarte bine. Din pacate nu am cum sa ajung la un medic prea curand. Daca m-ar putea ajuta cineva cu o interpretare mi-ar fi de foarte mare folos.
Voi trece rezultatele care sunt cu valori in afara limitelor admise.

Sideremie 20 ug/dL val admise 37-145
Hemoglobina(Hb) 10.4 g/dL val admise 11.7-15.5
Hematocrit 34.6% val admise 35-45
Vol. eritrocitar mediu (VEM) 76.2 fL val admise 81-100
HEM 22.9 pg/cell val admise 27-34
concentratie medie a Hb/eritrocit 30.1 g/dL val admise 32-36
Largimea distributiei eritrocitare 16.5% val admise 11.6-14.8


Multumesc si o zi buna!
2 comentarii
0
08-02-2012, ora 21:40
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
La prima vedere ceea ce ati scris adica partial o hemoleucograma si fierul din sange arata ca aveti o anemie prin lipsa de fier.Sideremia este pe intelesul tuturor analiza fierului si e foarte mica.Limitele normale nu sunt de 37-145 ci 50-150.Chiar si asa e lipsa de fier.Hemoglobina(Hb) 10.4 g/dL E mica si ea, aceasta confirma lipsa fierului de care deja v-am vorbit.
Hematocrit 34.6% val admise 35-45
Vol. eritrocitar mediu (VEM) 76.2 fL val admise 81-100
HEM 22.9 pg/cell val admise 27-34
concentratie medie a Hb/eritrocit 30.1 g/dL val admise 32-36
Largimea distributiei eritrocitare 16.5% val admise 11.6-14.8

Si aceste analize tot anemia va arata.Adresati-va medicului de familie ca sa va dea tratament.Va atrag atentia ca acesta va trebui sa dureze intre 3 si 6 sau 9 luni.Hemoglobina se va reface relativ repede in cam o luna dar depozitele de fier in 6 luni.In acest interval daca veti face analize veti vedea ca sunt normale dar sunt rezultate false.In alta ordine de idei va sfatuiesc ca in timpul tratamentului cu fier sa luati vitamina C pt ca fierul se absoarbe mai bine in mediu acid.Ca si preparat desi nui corect sa va dau indicatii de tratament dar e doar o opinie personala luati SORBIFER.are si vitamina c si cantitatea corecta de fier necesar.Dar tot ca o parere personala dar asta prin natura meseriei mele pt ca sunt biolog de laborator si lucrez si interpretez analize zi de zi corect ar fi fos sa spuneti daca sunteti femeie gravida sau nu pt ca in sarcina altele sunt interpretarile.Daca nu sunteti gravida si daca ati facut analizele in timpul perioadei menstruale aceste valori pot fi usor eronate.Inainte de a incepe tratamentul cautati cauzele anemiei.Anemia poate fi prin lipsa fierului dar data prin absorbtie deficitara sau in urma unei pierderi masive rapide sau pierdere de saange indiferent pe ce cale dar continua in cantitati foarte mici.Nu va jucati.Sanatate!
0
09-02-2012, ora 20:30
vincze
Nu este medic/terapeut
vincze
Buna ziua!Daca mar putea ajuta cineva cu o inerpretare de analize nr bazofile 0.125, %bazofile1.36, distr.vol.eritrocitar13.4, vol med trombocitar7.25.Va rog frumos sa ma ajutati.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.