Interpretare rezultate biopsie

23-04-2012
marilena02
Nu este medic/terapeut
marilena02
Buna ziua,

Tatal meu in varsta de 71 de ani a facut biopsie la coapsa stanga.
Rezultatul nu este concludent, mai trebuiesc facute teste imunohistochimice.Aceste teste ar trebui sa faca diferenta intre metastaza limfoganglionara de melanom sau leiomiosarcom.
Cum rezultatul concludent va mai intarzia circa 10-15 zile(asa ni s-a spus) as vrea sa stiu care este diferenta intre cele doua diagnosticuri si care sunt caile de urmat in vederea tratarii acestora(inteleg ca de vindecare nu se poate vorbi
ci doar de prelungirea vietii).
Multumesc anticipat.
9 comentarii
0
23-04-2012, ora 16:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de ce nu se poate vorbi de vindecare ? ce STADIU e ? care e extensia tumorii ? ce alte investigatii are facute ? ce intelegi prin "biopsie la coapsa stanga" ? furnizeaza-ne, te rog, mai multe detalii tehnice, ca sa putem sa te lamurim mai bine!
0
23-04-2012, ora 16:42
marilena02
Nu este medic/terapeut
marilena02
Rezultatul analizei este:
"Fragment tisular cu dimensiuni de 6/4/3 cm reprezentat microscopic de tesut limfoid cu infiltrate tumorale maligne alcatuite predominant din celule fuziforme alungite dispuse storiform, cu nuclei rotunjiti la capete si vacuolizari citoplasmatice;pe arii restranse sunt prezente si celule epitelioide;sunt prezente frecvente mitoze atipice si tipice si arii de hemoragie-aspecte histopatoligice ce nu pot diferentia intre o metastaza limfoganglionara de melanom sau leiomiosarcom.
Se recomanda teste imunohistochimice pentru precizarea diagnosticului".

In urma unei tomografii a fost depistata o formatiune (de forma unui ou) de 5 cm inconjurata de ganglioni la nivelul superior al membrului drept (chiar la incheietura piciorului) de unde i s-a facut biopsie.Au fost extrasi doi ganglioni iar rezultatul este cel descris mai sus.
Doar atat stiu, deocamdata.
Multumesc.
0
23-04-2012, ora 17:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are un consult dermatologic? are alte leziuni sau formatiuni tumorale la nivelul membrului inferior drept ? cum a debutat toata problema ?
0
23-04-2012, ora 17:38
marilena02
Nu este medic/terapeut
marilena02
A fost internat pentru o problema la rinichi-o infectie puternica care a fost tratata-iar la ecografie s-a identificat ceva "suspect " care a dus la tomograf.
Pe langa acestea si analizele de sange care au iesit in general "proaste" cum ni s-a spus.
Tomografia s-a facut la toate organele interne: plamani, ficat, stomac, rinichi. Nu s-a putut cu substanta de contrast datorita problemelor de la rinichi.
In urma tomografiei s-a descoperit problema...si mai departe am scris in mesajul anterior.
Aceasta este toata...istoria cazului tatalui meu.
Multumesc.
0
23-04-2012, ora 20:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, deci cel mai important lucru in momentul de fata este furnizarea rezultatului examenului imunohistochimic, spre a se putea transa un diagnostic. altfel ar fi util daca ne-ati putea furniza datele unor documente medicale oficiale, nu niste relatari verbale deloc exacte, de exemplu cel putin rezultatul examenului CT, cu concluzii cu tot. te mai intrebasem si de un consult dermatologic si leziuni/tumori pe piciorul drept...
0
14-05-2012, ora 10:16
marilena02
Nu este medic/terapeut
marilena02
Buna dimineata,
Revin cu vesti.Rezultatul de la testele imunohistochimice sustin diagnosticul de metastaza limfoganglionara de melanom.
Si completarea la cazul descris mai sus.In 2006 tatal meu a fost operat de melanom la talpa piciorului drept si a urmat o cura de citostatice timp de 6 luni.Boala a intrat in regresie iar acum a recidivat.
O sa mergem la medicul oncolog sa vedem ce ne spune dar as vrea si parerea dstra., daca se poate.
Multumesc.
0
14-05-2012, ora 22:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in fata unei recidive de melanom trebuie facuta o reevaluare completa, cu un bilant complet al extensiei bolii. oncologul ar trebui sa va recomande deci niste investigatii mai ample pentru a se vedea pe unde mai sunt zone suspecte de boala metastatica a melanomului, de exemplu IRM cerebral, CT de torace si abdomen, poate chiar si PET/CT. ulterior se pot pune in discutie variantele de tratament, imunoterapie, chirurgie, iradiere, chimioterapie... oncologul va putea sa va lamureasca foarte bine. putem discuta ulterior orice neclaritate si intrebare. mult succes !
0
15-05-2012, ora 09:03
marilena02
Nu este medic/terapeut
marilena02
Buna dimineata,

I s-a facut un PET/CT de torace si abdomen si atunci s-a descoperit acea formatiune (de forma unui ou) de 5 cm inconjurata de ganglioni la nivelul superior al membrului drept (chiar la incheietura piciorului) de unde i s-a facut biopsie.(aminteam in primul meu mesaj de tomografie).
Nu au putut sa foloseasca substanta de contrast datorita problemei de la rinichi si a starii de sanatate precare de atunci.(acum starea lui este buna, mananca, a luat in greutate, operatia s-a inchis, nu au fost alte probleme, sper ca aceste semne sa fie de bine).
Multumesc.
0
17-05-2012, ora 00:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Mult succes !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: