interpretare rezultate pt sarcina

20-06-2008
mikiela
Nu este medic/terapeut
mikiela
va rog frumos sa ma ajutati cu interpretarea acestor analize.nu stiu cand pot ajunge la dr. pt citire din cauza serviciului si-mi fac multe griji!!!imi doresc mult sa raman insarcinata si trebuie sa stiu care e situatia mea!

Ac Anti CMV IgM - negativ/(0.114)
Ac Anti -CMV IgG - pozitiv(179.4)
Ac ANti Toxoplasma IgM -pozitiv(0.648)
Ac Anti Toxoplasma IgG - pozitiv(41.8)
va multumesc din suflet!!
8 comentarii
0
20-06-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
IgM pozitiv anti Toxoplasma indica o infectie recenta, probabil in
ultimul an. Repetati examinarea dupa cam 1 luna, pentru confirmare. Ar fi bine sa testati si anticorpii anti Rubeola, Herpes si Chlamidia.
Este foarte bine ca ati facut aceste teste inainte de a planifica o sarcina.
Numai bine!
0
21-06-2008, ora 00:00
mikiela
Nu este medic/terapeut
mikiela
Buna ziua si multumesc,

, Ac Anti -virus rubeolos IgM - negative, IgG-pozitiv
Ac Anti Ch trachomatis IgA, IgM si IgG sunt negative toate
AcAnti Lysteria-negativ
Ac Anti Herpes 2 IgG-negativ.
multumesc anticipat si sper sa ma lamuriti care e situatia in ansamblu.
O ZI FRUMOASA SI MULTA SANATATE!
0
28-06-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Din cate inteleg, singura problema este cu Toxoplasma.

Anticorpii anti IgM pozitivi anti Toxoplasma inseamna ca v-ati infectat de curand, desi se stie ca acest test da destul de des si rezultate fals pozitive. Repetati si IgG si IgM, daca se confirma (mai ales daca valorile sint in crestere) ar trebui amanata sarcina cu cel putin 6 luni.

Recomandarea de la Center of Disease Control:
"Unii experti sugereaza sa se astepte 6 luni de la o infectie recenta pana la o sarcina."
------------------*


Multa sanatate!

(*modificat de admin)
0
16-09-2008, ora 00:00
mikiela
Nu este medic/terapeut
mikiela
Buna ziua,

Dupa analizele care le-am primit si sunt cele de mai sus am urmat tratament cu Rovamycine 1.5 timp de 30 zile de 2 ori pe zi cate un comprimat.astazi am primit rezultatele, dupa ce am asteptat 21 de zile dupa tratament:
Ac Anti-Toxoplasma IgM POSITIVE (0.624)
Ac Anti-Toxoplasma IgG POSITIVE (36.6)
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna aceste rezultate pentru dorinta mea de a avea copii sanatosi si cat mai repede?
multumesc anticipat!

va rog, dati-mi un sfat!
0
17-09-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua,
Valorile anticorpilor sint, in mare, aceleasi si acum (IgM cam 0.6, IgG cam 40). Dar aceasta nu inseamna ca tratamentul nu a avut efect. Chiar daca infectia a fost eradicata cu Rovamicina, anticorpii IgM pot sa persiste cateva luni. Ca sa se demostreze clar ca a trecut infectia acuta, trebuie IgM sa se faca negativ (sa scada), iar IgG sa ramana pozitiv (sa ramana aproximativ constant sau sa creasca).
Mai exista si varianta cu IgM fals pozitiv (adica s-ar putea sa nu fi fost niciodata nici o problema...).
Cred ca cel mai bine este sa se respecte recomandarea CDC (sa se astepte 6 luni de la infectia acuta). Daca anticorpii raman pozitivi peste inca 2-3 luni si ati vorbit doar cu ginecologul, mergeti si la un infectionist.

Numai bine!
0
02-05-2010, ora 11:12
Andreea_Aniko
Nu este medic/terapeut
Andreea_Aniko
Buna ziua!Numele meu este Andreea, am 27 ani si sunt insarcinata in 11 saptamani.Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca e cazul sa imi fac griji in privinta urmatoarelor rezultate :Ac Anti-CMV IgM Nonreactive(0.25);Ac Anti-CMV IgG Reactive(250.0);Ac Anti-Toxoplasma IgM Nonreactive(0.45);Ac Anti -toxoplasma IgG Reactive(21.0). Va multumesc.
0
01-06-2011, ora 18:30
dumecamelia
Nu este medic/terapeut
dumecamelia
Buna ziua,
As dori daca se poate sa ma ajute cineva.sa interpretez niste analize...deoarece mi s-au spus mai multe pareri si nu mai stiu ce sa inteleg...
Am vrut sa imi fac testarea pentru toxoplasmoza inainte sa raman insarcinata.si mi-au iesit asa:
IGM 0, 263 negativ
IGG 29, 700 pozitiv
Sunt in regula sau nu...?
MULTUMESC
0
22-10-2013, ora 21:33
Georgianagrozav
Nu este medic/terapeut
Georgianagrozav
Buna seara

Am 34 de saptamâni de sarcina si am făcut testul torch iar rezultatul la cmv mi-a ieşit igg si igm pozitiv valoarea la cmv fiind de 134 pentru igm nu sunt valori pe rezultat, ulterior am făcut testul de aviditate rezultatul fiind 0, 77.as dori dacă se poate sa îmi spuneau ce înseamnă asta întrucât am primit multe răspunsuri dar nimic concret.AVand in vedere ca apare si igg pozitiv nu înseamnă ca boala a mai existat deci acum vorbim despre o reinfectie?
Va multimesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •