interpretare RMN

29-10-2014
Marius Eugen
Nu este medic/terapeut
Marius Eugen
Buna seara,
Sotia mea a facut o echografie transvaginala si medicul care i-a facut-o i-a recomandat si un examen RMN pentru ca nu prea i-a placut cum arata ovarul stang. Acum cateva zile am luat rezultatul si vi-l supun atentiei :
Examinare IRM pelvis cu substanta de contrast IV :
-secvente efectuate : sagital T2, coronal T2, axial T1, T2, T1 fat sat postcontrast IV
-vezica urinara in semirepletie, pereti supli
-uter cu diametrele de 8, 1/4, 1 cm ; endometrul cu grosimea de 9, 6 mm ; zona jonctionala de 8, 5 mm, regulata
-ovar drept cu diametrele de 2, 9/1, 6 cm, cu foliculi
-ovarul stang prezinta formatiune inlocuitoare de spatiu bine delimitata, septata, cu dimensiuni de 7, 5/6, 5 cm, cu componenta chistica, hemoragica ( hipersemnal T1, izosemnal T2 ) si componenta tisulara, gadofila
-fara adenopatii pelvine
-cantitate minima de lichid in pelvis
Mentionez ca sotia mea are 39 ani, avem un baietel de 6 ani, nascut prin cezariana si, la data nasterii, deci acum mai bine de 6 ani, chistul era prezent dar l-a tinut sub control cu tratament homeopat, efectuand anual echografii. Chistul, cand scadea, cand crestea in dimensiuni si nu i-a dat dureri persistente sau nu a dus la scurgeri vaginale ciudate.
Peste 3 saptamani ne-am programat la o clinica din Bucuresti pentru interpretarea RMN dar va rog sa ma ajutati sa 'descifrez' mai repede, nu mai am rabdare pana atunci.
Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ecografia transvaginală - indicații, procedură, informații pacient
  •