Interpretare RMN

24-10-2007
andana
Nu este medic/terapeut
andana
Am facut un RMN la cap(trimitere de la endocriniologie daca are importanta)si pe rezultat scrie cam asa:" la nivel de Tuber Cinereum se semnaleaza o mica imagine mamelonata cu semnal intermediar posibil hamartom hipotalamic".Vreau sa va rog frumos sa-mi spuneti si mi e exact ce inseamna asta am sau nu ceva.Medicul care m-a trimis(endocrinologul) a zis sa-ma duc cu rezultatele la un neurochirurg.Am fost medicul s-a uitat pe filmele respective si a zis ca el nu vede nimic.L-am intrebat mai bine zis l-am rugat sa-mi explice pe intelesul meu ce insemna fraza respectiva dar nu mi-a zis nimic;de asta apelez la dvs in spranta ca o sa ma lamuresca cineva.Am de ce sa-mi fac griji sau nu?
P.S.Tin sa precizez ca am refuzat injectarea substantei de contrast pentru ca mi-a fost foarte frica acolo in aparat.
Multumesc!
8 comentarii
0
24-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
RMN, ca orice examinare imagistica nu pune un diagnostic clar de boala. Descrie o imagine, pe care medicul o vede si care nu s-ar presupune sa fie acolo. Ea ORIENTEAZA spre un anumit tip de diagnostic. In cazul dv, medicul de la RMN a vazut la nivelul hipotalamusului (o structura a creierului) o imagine care i-a sugerat o posibila formatiune tumorala. Atentie, hamartomul este o tumora BENIGNA- deci nu e vorba de cancer sau ceva grav. Aceasta este o problema cu care cineva se naste, si care in timp poate produce probleme endocrine sau neurologice. Dar: ultima decizie este a neurochirurgului. Daca el se uita pe acelasi film si spune ca nu o vede, nu o vede. Eu nu mi-as mai face probleme in legatura cu asta- as urma tratamentul la endocrinologie mai departe, m-as duce la controale. Sinteti in acea situatie in medicina in care un medic spune ceva, altul altceva, asa ca urmati decizia celui care hotaraste tratamentul- adica a neurochirurgului care in acest caz spune ca nu e nici o problema. Daca sinteti foarte ingrijorata, cereti o a doua parere- de la un alt neurochirurg.
Multa sanatate,
Dr.Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
16-04-2009, ora 14:34
p.costel
Nu este medic/terapeut
p.costel
am un nepot de 9 ani si jumatate caruia i-am facut un RMN rezultatul fiind: PROCES INLOCUITOR DE SPATIU DEZVOLTAT INTRE CORPII MAMILARI PARASAGITAL STANGA, AMPRENTAND CORPUL MAMILAR, BRATUL STANG AL FORNIXULUI SI HIPOTALAMUSUL STANG, FARA ANOMALIE DE SEMNAL IN SUBSTANTA COMPRIMATA, AVAND 9 mm, FIIND BINE DELIMITAT, AVAND IZOSEMNAL T1 SI T2 CU SUBSTANTA CENUSIE, FARA RESTRICTIE DE DIFUZIE, FARA PRIZA DE CONTRAST , CU ASPECT DE HAMARTOM DE TUBER CINEREUM. FORMATIUNEA RIDICA PLANSEUL VENTRICULULUI IV ADIACENT, FARA CONFLICT CU CHIASMA OPTICA SI TRACTURILE OPTICE. HIPOFIZA SI TIJA HIPOFIZARA NORMALE. FARA ALTE ANOMALII DE MORFOLOGIE SAU SEMNAL INTRAPARENCHIMATOS INFRA SI SUPRATENTORIAL. SISTEM VENTRICULAR PE LINIA MEDIANA, SIMETRIC, DE DIMENSIUNI NORMALE. FARA COLECTII EXTRA SAU SUBDURALE. FARA PRIZA DE CONTRAST PATOLOGICA INTRAPARENCHIMATOS SAU MENINGEAL. In acest moment i s-a dat tratament cu TIMONIL RETARD.a ajuns la o pastila si jumatate dimineata, si o pastila si jumatate seara.Am fost la mai multi medici importanti in domeniu si am fost sfatuiti sa asteptam 6 luni ptr a repeta RMN-ul.Dupa 3 luni am repetat RMN-ul si nu este nici o schimbare.Ce ne sfatuiti? Astept raspuns pe forum Va multumesc anticipat P. Costel
0
19-11-2009, ora 20:55
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA ZIUA,
VA ROG DIN SUFLET SA - MI INTERPRETATI SI MIE REZULTATUL LA EXAMENUL RMN.PRECIZEZ CA AM FOST LA UN MEDIC NEUROLOG DIN PITESTI, DAR NU MI A SPUS NIMIC, ASI DORI SA STIU DACA ACEST REZULTAT VA INFLUENTA VIATA MEA DACA E GRAV SI DACA ACESTE PROBLEME AR PUTEA SA MI PROVOACE MIGRENELE CU AURA DE CARE SUFAR DE 4 ANI.
DACA EXISTA VREUN TRATAMENT PT CE MI-A DESCOPERIT:
* SISTEM VENTRICULAR SITUAT PE LINIA MEDIANA, SIMETRIC, NORDODOMENSIONT
* MICI DILATATII DE SPATII PERIVASCULARE VIRCHOW- ROBIN
* AXE VASCULARE VENOASE CU ASIMETRIE IMPORTANTA LA NIVELUL SINUSURILOR TRANVERSE SI SIGMOIDE SI A VENELOR JUGULARE- CELE DE PE PARTEA DR, CU ASPECT HIPOPLAZIC.
0
10-12-2009, ora 20:16
ZIKU84
Nu este medic/terapeut
ZIKU84
buna seara
am vazut comentariul dumneavoastra si va dau o sugestie daca nu vati rezolvat problema
mergeti la institutul Oncologic BUcuresti, adresa o gasiti pe internet, si cautati-o pe doamna doctor Carmen Răgan, medic primar neurolog, la parter dar nu mai stiu camera.Este un doctor tanar (35-38) dar foarte bun si cu care se poate discuta si nu trebuie sa ii dai nimic cum cer altii, isi face doar meseria
0
10-12-2009, ora 21:30
ana hoza
Nu este medic/terapeut
ana hoza
BUNA SEARA,
VA MULTUMESC PT SFAT, DUPA SARBATORI O SA MERG LA D NA DOCTOR, PT CA SUNT FF DEZAMAGITA DE ANUMITI DOCTORI CARE STIU SA I A DOAR ONORARIUL - CAT MAI GRAS- DAR NU TI ACORDA NICI UN INTERES!!!!!!!!!!!!!!!!
CU MULTUMIRI,
ANA HOZA
0
10-12-2009, ora 22:06
ZIKU84
Nu este medic/terapeut
ZIKU84
cu mare placere
Doamna doctor intra in concediu dupa 18, mai bine o lasati pe ianuarie, va ttrebuie o trimitere de la medicul de familie(catre neurologie) si o adeverinta de salariata sau de elev, studenta
Va spune dansa dak e nevoie sa repetati Rmn, si e gratis tot prin dansa prin CaS Buc, doar ca trebuie sa va programati
Eu am facut RMN la EUROMEDIC chiar acolo langa spitalul Fundeni OncologIC( ESTE DUPA SPITALUL AL MARE) SI O DOCTORA FOARTE BUNA ESTE DOAMNA DOCTOR FĂŢOI LA EUROMEDIC, dar sper sa nu mai fie nevoie de inca un RMN.
Mai vb si multa sanatate
ID mes ziku84 daca sunt nelamuriri
Dar vb aici sper sa fiu de ajutor...
0
08-04-2010, ora 00:26
botezatu_ionela_geo
Nu este medic/terapeut
botezatu_ionela_geo
Astazi am luat rezultatul la examinarea"IRM craniu nativ":
- Sistem ventricular de dimensiuni normale situat median
Vai sylviene largi, santuri corticale cerebrale si cerebeloase adanci
Multiple leziuni de demielinizare frontale, temporale si parietale bilateral, paraventricular si subcorticale, inomogene, imprecis conturate in hipersemnal T1 si T2-FLAIR, izosemnal T1, de pana la 11 mm diametru
Fara procese expansive intracerebrale
Trunchi cerebral de aspect normal
La secventa Angio 3D-TOF fara modificari vasculare
Ingrosare circumferentiala de mucoasa si acumulare fluida densa la nivelul sinusului maxilar drt si celulelor etmoidale drt",
CONCLUZII:
ATROFI E CORTICALA
LEZIUNI DE DEMIELINIZARE FRONTALE, TEMPORALE, PARIETALE BILATERAL, VASCULARE
Sinuzita cronica maxilara drt si etmoidala dreapta.

Avand in vedere acest rezultat, va rog a-mi explica mai multe, caci din cele ce-am gasit pe internet m-am cam impacientat. RMN-ul este al tatalui meu...
0
05-06-2013, ora 18:57
mariana00
Nu este medic/terapeut
mariana00
Buna ziua am luat rezultatul lui tata de RMN si as vrea sa imi spuneti si mie ce semnifica:

arie nodulara 0.08cm in hipersemnal t2 si flair si pe secventa de difuzie localizata hemibulbar stanga la nivelul olivei bulbare si retroolivar in contextu unui mic infarct cu alura recenta hemibulbar stanga
la nivelul pontin central o alta mica leziune nodulara 0.6 cm ce apare in hipersemnal t2 si flair si pe secventa de difuzie in contextul unui mic infarct pontim cu alrua cerenta pe secventa angio-arteriala se evidentiaza hipoplazia arterei vertebrale stangi cu dominanta vertebralei drepte si zona de stenoza la nivelul vertebrei drepte in portiunea intracerebrala
multiple demielinizari ischemice si microlacune cronice localizate subcortical frontopariental bilateral periventricular capsulolenticular bilateral talamic dreapta pontin
acumulatorii punctiforme hemisiderina localizate pontin emisfere cerebeloase bilateral nuceli lenticulari bilaterali in contextu unei microangiopatii amiloide
sistem ventricular simetric pe linia mediana normodimensionat
spatii lichidiene pericerebrale de aspect corespunzator varstei
unghiuri pontocerebeloase libere
ingrosarea mucoasei cu acumulatori fluide la nivelul sinusuriilor maxilare bilateral sfenidal stanga si frontal dreapta

Astept un raspuns daca se poate va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cap si gat
  •