interpretare RMN abdomen total

04-07-2011
IOANA2000
Nu este medic/terapeut
IOANA2000
Buna ziua!

Ma numesc Ioana si am 51 de ani.In 2008 am descoperit ca am cancer de col utrerin(st 2 b).M-am internat si am urmat toate procedurile de tratament specifice afectiunii, respectiv:radioterapie, chimio pentru radiosensibilizaere + 2 aplicatii locale. Dupa, a urmat operatia, histerectomie totala. Rezultatul biopsiei post operatorii arata favorabil. Au trecut 2 ani si jumatate si totul pare oarecum ok. La ultima vizita de rutina, medicul ginecolog mi-a recomandat daca am posibilitatea sa fac un RMN sau CT, o data la un am ptr a ma asigura ca toate merg bine..Am faut un RMN insa, nu am reusit sa merg cu el decat la medicul de familie. Daca cineva(...de preferat o persoana avizata) ma poate ajuta cu interpretarea rezultatului, as fi recunoscatoare!


IRM abdomen total(superior + inferior)nativ

" Examinarea IRM abdominala si pelvina nativ(pacienta polialergica), T2 axial, sagital si coronal, T2 Fs axial, T1 dual echo axial, DWI axial, evidentiaza:
- ficat cu diametru longitudinal al lobului drept de 15 cm, cu reducere moderata a semnalului in secventa out of phase, fara procese inlocuitoare de spatiu decelabile nativ.
- cai biliare nedilatate. CBP cu calibru maxim de 7, 5 mm. Colecist fara calculi.
- splina cu axul lung de 10 cm, omogena.
- pancreas, glande suprarenale fara modificari.
- rinichi normal situati, fara mase patologice sau dilatatie de cai excretorii, cu dimensiuni si indice parenchimatos in limite normale, prezinta cateva mici chiste corticale, cu diametre de pana la 14mm.
- interaorticocav imediat sub hilurile renale se evidentiaza o imagine chistica de 18/12/10 mm, bine conturata, cu hipersemnal T2, T2 Fs, fara restrictie de difuzie - probabil adenopatie necrozata.
- la nivel pelvin, histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, fara semne de recidiva tumorala vaginala.
- modificari pelvine post-radioterapie, cu ingrosarea peretilor vezicii urinare, rectului si anselor intestinale aflate in vecinatate si benzi de hipersemnal T2 in tesutul celular subcutanat al peretelui abdominal anterior. Mica cantitate de lichi intraperitoneal.
- nu se constata adenopatii pelvine.

Concluzii:

Modificari pelvine post-radioterapie.
Adenopatie necrozata interaorticocava
Chiste corticale renale."



PS:Anumiti termeni precum "chist sau adenopatie", ma inspaimanta!

Astept raspuns!
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.