Interpretare RMN cranio-cerebral nativ si cu contrast

16-12-2010
GLevy
Nu este medic/terapeut
GLevy
Buna seara,

As avea si eu o rugaminte mare la domnii doctori de pe forum. Tatal meu in varsta de 55 de ani, a avut ceva probleme cu mana stanga.. nu putea sa o controleze... i se misca mana involuntar. A fost a facut un RMN cranio-cerebral nativ cu contrast. Rezultatul investigatiei este : Examinarea IRM cranio-cerebrala (sagT1, ax T2, corFLAIR, axT2dif, corT2*, axT1, cor3DT1+Gd, axT1+Gd) evidentiaza : - masa tisulara rotunjita, moderat hiperintensa GLAIR/izo-hipointensa T1, fara corespondent difuzie, fara priza de contrast si fara edem perilezional, dezvolta intranvraxial cortico-subcortical in portiunea anterioara a girusului frontal intern drept, avand diametrul maxim de 17mm; - formatiuni neregulate ovulare, izointense cu LCR-ul pre si postcontrast i.v., cu dimensiuni axiale de 17/11, 24/18 mm si 14/6 mm, dezvoltate cortico-subcortical fronto-bazal dreapta, fronto-bazal stanga si respectiv temporo-polar stanga, asociind fine plaje perilezionale de hipersemnal FLAIR, nefixante; - sistemul ventricular simetric, normal dimensionat; - structurile liniei mediane in pozitie normala.

Concluzii : Formatiune expansiva frontala dreapta ( ce ar putea avea semnificatia unui gliom de grad mic).
LEziuni porencefalic-gliotice fronto-bazale bilaterale si temporo-polare stangi.

VA ROG DIN TOT SUFLETUL DACA SE POATE SA SPUNE-TI O PARERE. Doctoru ne'a spus ca este o tumoare de 2cm in mijlocul creierului si ne recomanda inca un RMN dupa 1 luna de la primul RMN ca sa vada cum se manifesta. RMN a fost facut in Spitalul Judetean Constanta. Urmatorul RMN probabil va fi facut la un cabinet particular.
VA ROG MULT DACA AVETI CUNOSTINTE SA IMI da'ti si mie un raspuns. VA MULTUMESC !!
7 comentarii
0
18-12-2010, ora 16:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este o formatiune tumorala la baza lobului frontal.glioamele sunt tumori benigne.eu sunt de parere ca urmatorul control sa-l faci la Bucuresti la neurochirurgie.
0
22-12-2010, ora 03:39
GLevy
Nu este medic/terapeut
GLevy
si in bucuresti la ce spital ?! sau la ce clinica ?

Ce sfat imi mai puteti da ?!

Sanatate multa !
0
04-01-2011, ora 11:25
adrianaandrei81
Nu este medic/terapeut
adrianaandrei81
va rog sa ma ajutati cu interpretare rmn pentru mama mea.
Diagnostic: neoplasm pancreas avansat local cu efect compresiv duodenal operat paliativ
Suspect meningioza carcinomatoasa cu poilradiculopatie senzitivo motorie subcutanata

(Crestere brusca a tensiunii, senzatie de paralizie a buzelor, pleoapelor, nu isi simte talpile, buricele degetelor)

Cervical corpi vertebrali cervicali si toracali superiori cu multiple zone heterogene in hipersemnal izosemnal si hiposemnal T1, T2 si STIR, incarcate neomogen postcontrast (leziuni secundare osoase), de la C3 la C6 discuri intervertebrale cu inaltime redusa in hiposemnal T2
potruzie discala circumferentiala cu amprenta asupra sacului dural si asupra maduvei C4, C5, C6 fara conflict radicular evident
0
22-01-2011, ora 12:03
GLevy
Nu este medic/terapeut
GLevy
UP !!
0
12-02-2011, ora 01:42
GLevy
Nu este medic/terapeut
GLevy
up !!!
0
02-03-2011, ora 13:02
h_florina
Nu este medic/terapeut
h_florina
Buna ziua, as dori si eu sa ma ajutati cu RMN-ul. Ceea ce nu inteleg este :
" Formatiune de 9/5 mm. Hipointensa T1, hipointensa T2 si neomogen hiperintensa in FLAIR cu gadofilie moderata intr-o celula etmoidala paraorbitar in dreapta."
Este ceva grav? Pozitionarea poate afecta functonarea ovarelor?
In speranta unui raspuns, va multumesa anticipat!
0
24-04-2014, ora 17:31
onciu_c
Nu este medic/terapeut
onciu_c
Buna ziua,
am nevoie de interpretarea unui REZULTAT RMN cranio-cerebral nativ cu substanta de contrast+angiografie in urma caruia concluziile sunt:
- chist epifizar de 7mm
- contacte ale arterelor AICA cu pachetele nervoase acustico-vestibulare in segmentele cisternale
- sinuzita maxilara dreapta cu colectie lichidiana ce ocupa in totalitate sinusul.

Multumesc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.