Interpretare RMN genunchi in urma unui traumatism

09-12-2013
sabinv
Nu este medic/terapeut
sabinv
Buna ziua,
In urma unui traumatism survenit datorita lovirii rotulei de o suprafata dura, am efectuat un RMN la 3 saptamani de la cazatura, al carui rezultat (stabilit de catre medicul imagist) suna astfel:
EXAMINARE IRM GENUNCHI DREPT FARA SUBSTANTA DE CONTRAST IV
Secvente efectuate: sagital STIR, PD, axial PD fat sat, coronal T1
Hipersemnal STIR la nivelul patelei in portiunea antero-mediala.
Integritatea ligamentelor colateral-lateral, medial, tract ilio-tibial, incrucisat anterior si posterior.
Dezinsertie partiala ligament patelar in portiunea mediala.
Fara leziuni meniscale.
Fara modificari la nivelul cartilajului articular
Cantitate minima de lichid in cavitatea sinoviala.

CONCLUZII: Dezinsertie partiala ligament patelar in portiunea mediala, cu edem ososm adiacent. Bursita minima.

Un scurt istoric al accidentarii:
In urma traumatismului mi s-a efectuat o radiografie a rotulei in urma careia nu a fost semnalata nicio leziune a acesteia. Perioada de imobilizare totala a genunchiului a fost de aproximativ 5 zile. Acum la 6 saptamani de la accidentare sunt inca in imposibilitatea de a merge corect, mersul normal implicand durere la fiecare pas, durerea transmitandu-se in toata rotula. Medicul ortoped la care am fost a recomandat miscarea pe cat posibil a articulatiei pentru a nu anchiloza tendonul subpatelar insa dupa citirea RMN-ului a devenit mai rezervat transmitandu-mi doar sa astept inca o luna pentru a vedea imbunatatiri. Intrebarea mea este daca in acest moment se recomanda (dupa cele 6 saptamani de la accident) repaus complet si imobilizarea piciorului sau exercitii usoare pana in momentul in care apare durerea pentru a nu fi ulterior in imposibilitatea de a face miscarile normale cu acest picior. De asemenea cvadricepsul piciorului afectat si-a pierdut in aceste 6 saptamani o mare parte din masa.

Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
10-12-2013, ora 13:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este extrem de dificil si necesita o examinare clinica directa.
Aparent este vorba despre o luxatie laterala a patelei, ce a produs si ruptura retinaculului medial (care mentine pozitia normala a rotulei).
Atitudinea colegilor occidentali este una conservatoare, adica o imobilizare intr-o orteza de "centrare a rotulei" timp de 6 saptamani, perioada in care mersul este posibil, miscarile articulare de asemenea, insa trebuie evitat efortul exagerat.
Un astfel de traumatism precum cel descris produce insa si leziuni ale cartilajului, dificil de obiectivat clinic sau pe RMN, dar care prelungesc mult perioada de vindecare/recuperare.
Cred ca atitudinea colegului ortoped mi se pare una exemplara, adica expectativa in vederea normalizarii articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul