interpretare test pap

01-07-2016
merry_maz87
Nu este medic/terapeut
merry_maz87
buna ziua, in urma unui control la medicul ginecolog, mi-a spus ca am o rana pe col, mi-a dat tratament, acum o luna ma pus sa fac PAP, rezultatul fiind urmatorul:satisfacator pt axaminare, celule endocervicale/metaplaziate prezente, Anomalii ale celulelor epiteliale:SCUAMOASE-ASC-US(celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata), Recomandari -repetare PAP la 6 luni, testare HPV, colposcopie. Concluzii:ASC-US.Se recomanda testare HPV, examen colposcopic si repetare test PAP la 6 luni.In urma rezultatelor PaP, mi-a dat ALDARA, spalaturi cu ceai musetel+bicarbonat, dupa tratament ceai de galbenele sau pelin la 3, 4 zile.A spus daca fac acum testare HPV imi va iesi pozitiv. Va rog sa-mi explicati cat de grav este si ce pot face mai departe.multumesc.
1 comentarii
0
01-07-2016, ora 18:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai departe nu puteti decat sa alegeti un ginecolog care sa va urmareasca evolutia si sa faceti pas cu pas ce scrie acolo.
Aldara presupun ca v-a dat pt ca ati fost infectata prin transmitere sexuala cu virusul HPV care provoaca veruci iar daca faceti genotiparea HPV, 350 lei, la stat, vi s-a sugerat ca probabil va va iesi HPV cancerigen.

Vedeti pe Youtube Sexul in afara casatoriei are un pret, care vorbeste mai mult despre HPV cancerigen si care provoaca veruci.

Sexul in afara casatoriei poate produce bts-uri greu si costisitor de tratat. Dar responsabilitatea aceasta si-o asuma fiecare in momentul in care ia decizia.

Daca urmati toti pasii indicati de medic evitati aparitia cancerului de col uterin.

Veti ramane in continuare purtatoare de HPV cu veruci, cancerigen, pina cand organismul le va elimina singur. Probabil la nivel de ani. Fiind purtatoare veti da aceste virusuri oricarei persoane cu care veti avea contacte sexuale, cu sau fara prezervativ. Virusul HPV se ia prin simpla frecare a zonelor genitale chiar daca exista sau nu verucile. Puteti deveni simpla purtatoare dupa ce le ardeti.

Genotiparea HPV se face anual si se urmareste daca ati eliminat virusurile.

Medicii recomanda si Isoprinosine pt intarirea sistemului imunitar in astfel de cazuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •