Interpretare test PAP. Orice ajutor e bine venit!

08-04-2010
Paloma26
Nu este medic/terapeut
Paloma26
Buna. As avea si eu niste nelamuriri.
Mi-am facut testul papanicolau cu urmatoarele rezultate:
Flora: coci +
bacili +
PAP II
infiltrat leucocitar mediu, sange.(in timp ce imi recolta secretia am avut ceva sange, semn ca urma sa imi vina ciclul. la asta se refera Infiltrat leucocitar mediu, sange?)
celule metaplazice imature.
Testul mi l-am facut chiar inainte de ciclu, deci era si ceva sange. dar d-na ginecolog a zis ca e ok.
In momentul in care mi-am facut testul, aveam 26 de ani jumate si nu avusesem contact sexual de aprox 6 luni. La informatii clinice scrie ceea ce eu i-am spus dansei, ca am ciclul menstrual putin neregulat, mai apoi dupa ecografie banuiesc, era bifat unde scria Fara leziuni vizibile. Pe buletinul citologic, mai jos scria Rec: Tratament+control citologic la 1 an, insa d-na ginecolog nu mi-a prescris nimic, nici un tratatment decat anticonceptionale.
Au aceste rezultate ceva legatura cu imunitatea am inteles?
Ms mult pt orice tip de ajutor.
2 comentarii
0
08-04-2010, ora 18:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Rezultatul este bun.te-ai dus cam intr-un moment nepotrivit sa faci aceste teste, cand incepuse menstruatia.infiltratul leucocitar nu se refera la sange, arata o usoara inflamatie vaginala.Nu ai primit terapie pentru ca erai pe menstruatie, si probabil ca d.p.d.v. clinic nu ai nici un fel de simptom [ scurgere suspecta, mancarime, usturime, durere genitala etc.].Rezultatul ecografiei nu releva nimic patologic, deci ai primit contraceptive doar pentru singura problema serioasa pe care o ai, ciclul neregulat.In caz de aparitie a simptomelor enumerate mai sus te intorci la ginecolog pentru terapie.Numai bine!
0
08-04-2010, ora 23:15
Paloma26
Nu este medic/terapeut
Paloma26
Multumesc mult pt raspuns. Nu, nu am avut si nici nu am nici unul dintre simptomele enumerate de dumneavoastra, decat anumite scurgeri, cred ca din cand in cand si nu abundente(nu am urmarit sa vad cum decurg ele), despre am auzit ca au mai toate femeile, deci nu mi-au atras atentia in mod deosebit sau sa ma deranjeze.
Multumesc inca o data pt ajutor. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.