interpretare test papanicolau

04-08-2011
simi16
Nu este medic/terapeut
simi16
Buna ziua! Doresc si eu o interpretare a testului papanicolau, va rog, deoarece medicul nu m-a lamurit ! Mentionez ca am facut testul in ziua 22 a ciclului menstrual.

I)Tipul specimenului: frotiu obtinut prin citologie in mediu lichid(citologie in monostrat), colorat Papanicolau
II)Scor bhethesda
1) Evaluarea calitatii frotiului:
*satisfacator pentru interpretare:
-celule din zona endocervicala/de transformare: prezente.
2) Interpretare:
*negativ pentru leziuni intraepiteliale/maligne:
-microorganisme: organisme fungice compatibile cu Candida
flora microbiana de tip bacterian.
- modificari nonneoplazice: modificari celulare reactive asociate cu cu :procese inflamatorii(inclusiv procese reparatorii normale).
-altele: paracheratoza.
III)Scor papanicolau: II
IV) Descriere citologica: Numeroase CEPS si CEPI, unele cu amfofilie citoplasmatica, rare CEPI binucleate sau cu fenomene de cavitatie perinucleara, rare celule cu paracheratoza, grupuri de celule de tip endocervical, frecvente PMN cu modificari degenerative, celule levurice, flora microbiana bacteriana.
V) Diagnostic citopatologic
Citologie negativa pentru leziuni intrapepiteliate sau maligne.
VI) Recomandari : -
Astept raspuns!
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
04-08-2011, ora 21:58
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Ai o micoza(posibil candida)si acea inflamatie, probabil datorata infectiei, cls 2, ceea ce este bine, si negativ pt leziuni intraepiteliale si maligne, ceea ce este si mai bine..dar habar nu am ce inseamna paracheratoza..mai asteapta pareri..si nu inteleg cum medicul nu te-a lamurit, mergi la altul pt o interpretare corecta si un tratament..in principiu este ok..
0
05-08-2011, ora 10:36
simi16
Nu este medic/terapeut
simi16
Multumesc mult pentru raspuns!
De fapt asistenta mi-a spus interpretarea, in urma consultarii cu dr.(eu nu am fost in cabinet) ! Pentru "paracheratoza", ar fi zis medicul sa fac o colspocopie, sa nu am niste polipi endometriali sau altceva, desi mi s-a facut o echo transvaginala! La echo a descoperit niste polipi, dar nu mi-a dat niciun tratament! Mi-e teama de aceasta paracheratoza, cum se vindeca.nu stiu...Doamne fereste...pe cale chirurgicala?! Am sa merg si la alti medici, dar astept si alte raspunsuri din partea dvs.!
Multumesc inca o data pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.