interpretare test papanicolau

09-07-2012
alinagl80
Nu este medic/terapeut
alinagl80
buna ziua!
rog interpretare rezultate examen citologic B.-P.
in buletinul de analiza imi scrie: frotiu complet procesat si examinat de 3 ori, al treilea frotiu ramana in mare masura ecranat de inflatie si comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplastice-vacuole, granule, minime modificari nucleare. Sunt prezente celule endocervicale si metaplazice normale.
concluzie : la nivelul zonelor interpretabile din punct de vedere tehnic, frotiul este negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna, cu modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia'

multumesc!
3 comentarii
0
10-07-2012, ora 15:20
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Testul arata ok, poate fi clasa II. Ce ingrijoreaza este inflamatia. Recomandam sa mergeti sa va faceti o analiza de secretie vaginala pentru a vedea exact ce cauzeaza inflamatia si astfel sa beneficiati si de tratamentul corespunzator. Sanatate!
0
10-07-2012, ora 16:54
alinagl80
Nu este medic/terapeut
alinagl80
Multumesc. O data cu testul papanicolau am facut si o analiza de secretie si in urma acesteia a reiesit o infectie cu stafilococ. Am urmat tratamentul prescris de medic si maine am o noua programare.
Multumesc pentru interpretare!
0
21-09-2012, ora 20:32
alina-elena
Nu este medic/terapeut
alina-elena
Buna! Ma numesc Alina, am 27 de ani si am facut testul Papanicolau pe la sfarsitul lunii august.As dori, daca se poate, sa ma ajute cineva cu interpretarea rezultatelor, iar pe aceasta cale va multumesc anticipat. Mentionez ca eu sunt in afara tarii, fiind plecata imediat dupa prelevarea analizelor... si sunt cam ingrijorata datorita rezultatelor, dar si a unei probleme care a aparut dupa efectuarea vizitei ginecologice si anume am momente cand imi vine sa urinez foarte des si foarte putin, iar dupa urinare simt o usturime...probabil am racit jos...
Examen Babes Papanicolau
Antecedente clinice: CERVIVITA SISTEM BETHESDA 2001 /FROTIU CONVENTIONAL ¢ - 1 lame, CITOLOGIE IN MEDIU UMED ¨ Satisfăcător pentru evaluare ¢ celule endocervicale prezente ¢ ; absente ¨ Nesatisfăcător pentru evaluare ¨ I. Negativ pentru o leziune intraepitelială sau malignă ¢ Organisme: Trichomonas vaginalis ¨, Candida ¨, Cocobacili ¨, Virus herpes simplex ¨, Altele Alte modificări nonneoplazice: Modificări celulare reactive asociate cu: inflamatia ¢, DIU ¨, Iradiere/chimioterapie ¨, Celule glandulare post histerectomie ¨, Atrofie ¨ II. Altele: Celule endometriale la femei peste 40 ani ¨ III. Anomalii ale celulelor epiteliale ¨ Cel. scuamoase : - C elule S cuamoase A tipice de S emnificatie N edeterminată - ASC-US: ¨ - C elule S cuamoase A tipice care nu pot exclude o leziune intraepitelială de grad înalt - ASC-H: ¨ - L eziune I ntraepitelială S cuamoasă de G rad S căzut - LGSIL: ¨ - cu atipii HPV ¨ - L eziune I ntraepitelială S cuamoasă de G rad Î nalt - HGSIL: ¨ - cu suspiciune de invazie ¨ - Carcinom cu celule scuamoase -
Cel. glandulare: - C el. G landulare A tipice( AGC ) endocervicale ¨, endometriale ¨, glandulare fără altă specificatie( AGCNOS) ¨ - C el. G landulare A tipice în favoarea unei neoplazii - endocervicale ¨, glandulare ¨ - Adenocarcinomul endocervical in situ ( AIS ) ¨ - Adenocarcinomul endocervical ¨, endometrial ¨, extrauterin ¨, fără altă specificatie ¨ IV. Alte neoplasme ¨ V. Recomandări :. O nouă prelevare ¢, De urmărit evolutia:citologic ¨, colposcopic ¨, biopsie urgentă ¨, examen bacteriologic ¢ Descriere citologică : Moderat fond inflamator acut. Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare. Flora microbiana mixta abundenta (se recomanda secretie vaginala). Concluzie : Frotiu de tip inflamator-reparator. N. L.: Se recomanda o noua prelevare dupa tratament antiinflamator.
Va multumesc si astept sfaturile si recomandarile dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •