interpretare valoare tsh

19-04-2017
13lore
Nu este medic/terapeut
13lore
Buna ziua,
am 34 de ani si am facut analize hormonale in a2-a zi de cm:

estradiol: 28 pg/ml cu 103 pmol/l
prolactina: 7, 75 ng/ml cu 164, 3 mui/l
tsh: 3.56 mui/l (parametrii 0, 55-4, 78)
lh: 6, 84 ui/l
fsh: 10.12 ui/l
Vreau sa stiu daca valoarea de la tsh este buna si imi permite sa raman insarcinata?

Multumesc!
5 comentarii
1
19-04-2017, ora 16:38
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
Buna ziua! Valoarea TSH e in limite normale si va permite sa ramaneti insarcinata. In schimb estradiolul e cam mic si FSH peste 7 arata a rezerva ovariana e scazuta. in functie de AMH va recomad sa vedeti un medic specializat pe infertilitate daca aveti peste 35 ani si aveti peste 6 luni de contacte sexuale regulate fara sarcina.
Zi buna!
0
20-04-2017, ora 11:22
13lore
Nu este medic/terapeut
13lore
Buna ziua! Mi-a recomandat dr ginecolog sa fac AMH si sa merg la un endocrinolog in legatura cu valoarea tsh pe care trebuie sa o scad sub 2.5 pentru a ramane gravida.Este o regula?
0
20-04-2017, ora 12:13
Dr. Arhire Amalia
Dr. Arhire Amalia
Buna ziua! unele studii arata ca sansele de a ramane insarcinata cresc la TSH sub 2.5 insa nu exista niciun ghid care sa traseze aceste reguli. si un Tsh de 3.5 nu e el singur cauza de infertilitate. sfatul meu ar fi sa faceti si free T4 si ATPO si cu rezultatul sa vedeti un endocrinolog. Oricum medicul ginecolog va vrea ceva scris de endocrinolog si va fi necesar sa mergeti fizic la unul. Zi buna!
0
27-06-2017, ora 21:51
O Doamna
Nu este medic/terapeut
O Doamna
buna ziua,
am fost operata acum doua luni si jumatate de tiroidectomie totala
dupa doua luni mi-am facut analizele
am un TSH de 0, 09m UM, in rest toate sunt bune
inainte de operatie luam 50 de euthyrox, dupa operatie 100
eu ma simt bine in acest moment
mi s-a recomandat sa schimb doza, numai daca ma simt rau, trei zile pe saptamana sa iau 50 um
voi repeta analizele peste 2 luni
care este parerea dumneavoastra?
multumesc anticipat pentru sfat
0
27-06-2017, ora 22:34
Dr. Arhire Amalia
Dr. Arhire Amalia
Buna ziua! doza este mult prea mare. TSH ar fi bine sa fie intre 1 si 5. Asa ar fi in regula cum.v-a recomandat medicul initial: 50 mcg euhthyrox 3 zile si 100 in rest si repetati tsh peste 6 saptamani. seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK